Sosyal yardım nedir, kimler sosyal yardım alabilir?

Sosyal yardımlar Türkiye'nin milyonlarca vatandaşını ayakta tutan yardımlar olarak biliniyor. Türkiye tarihinde vardılar ve gelecekte de olmaya devam edecekler.

Sosyal yardım nedir, kimler sosyal yardım alabilir?

Engelli, yaşlı, bakıma muhtaç kimseler için Türkiye'de sosyal yardımlar ve bazı destek yardımları var. Türkiye'de uygulanan sosyal yardımlar başta devlet tarafından olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun bölgesel olarak belirlediği yardımlarla da güçleniyor. Sosyal yardım bir kişinin gerek maddi, gerek ise manevi nedenlerden dolayı yaşam şartlarının kötüleşmesini engellemek, örneğin bir anda engelli duruma düşen bir kişinin bakım maliyetlerinin karşılanmasını içeren yardımlar olabilir.

Maalesef Türkiye dünyaya oranla engelli, yaşlı ve hastalara verilen sosyal yardımlarda birçok gelişmiş ülkeye göre çok düşük oranlarda aylık maaş veriyor. Engelliler için verilen bakım maaşı 1.305 TL olarak belirlenmiş durumda ve bu tutar asgari ücretin çok altında.

Yine benzer olarak 2022 engelli aylığı da en fazla 700 TL olarak aylık şekilde veriliyor. Ancak bu sosyal yardımlardan gerek hükümet tarafından alınan kararlar ve aylık eve giren gelir ve tarla, ev ve araba gibi mallara sahip olanlar sosyal yardımlardan yararlansa da önüne birçok farklı engel çıkabiliyor.

Sosyal yardım almak için kişinin gelir durumunun devlet tarafından belirlenen tutarın altında olması gerekiyor ve hanehalkı toplam geliri de sosyal bir yardım almak isteyen kişinin geliri ile aynı sayılıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 21:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bünyami çalışkan
Bünyami çalışkan - 3 yıl Önce

Ben yüzde kırk jizofren hastasıyım çalışamıyorum eşim bakım aylığı alabilirmi