Sigara Vergisi Değişti Zam Yapılacak Mı?

Sigara vergilerinde değişikliğe gidildi. 3 vergiden birinde düşüş yaşanırken 2 sinde ise artış yaşandı. Nispi vergi düştü Maktu vergi ve asgari maktu vergilerinde artış gerçekleşti. Peki bu karar ne zaman açıklandı? Hangi tarihten itibaren vergiler yürürlüğe giriyor? Haberimizin devamında detayları bulabilirsiniz.

Sigara Vergisi Değişti Zam Yapılacak Mı?

Resmi Gazetede yayımlanıp yürürlüğe giren sigara vergilerinde değişikliği haberinin satır başlıkları şu şekilde oldu: Nispi vergi yüzde 65.23 ten 63 'e düşürülürken Asgari maktu ve Maktu vergiye ise artış getirildiği resmi gazeteden yayımlanan duyuru ile yürürlüğe girmiş oldu. Peki bu değişiklilker sigara fiyatına nasıl bir etkide bulunacak? Yayımlanan duyurunun detaylarında neler yer aldı?

SİGARA VERGİLERİNİ DEĞİŞİKLİK

Maliye Bakanı Naci Ağbal yapılan değişikliklerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Naci Ağbal Değerlendirmesinde şu sözlere yer verdi: Nispi vergi, asgari maktu ve maktu vergiden oluşan bu vergi yapısında nispi vergiye azaltılma yapılırken asgari maktu ve maktu vergide ise artışa gidildiğini nispi vergide 2.25 puan düşüşe gidilmiş maktu vergi ve asgari maktu vergilerinde ise 0.96 ila 9.5 kuruş artış gerçekleştiğini söyledi. Bakan Ağbal yapılan bu vergi değişiklikleri ile ileriye yönelik fiyat artışlarının ve enflasyondan etkilenme olasılığının azaltılmasını amaçladıklarını söyledi. Bakan Naci Ağbal Maliye politikalarının para politikasına çok güçlü bir desteği olacağını yapılan düzenlemenin maliyet etkisine sınırlı olduğunu, tahmin ettikleri rakamın ise 150 milyon civarlarında olduğunu sözlerine ekledi.

YORUM EKLE