SGK Kimleri Erken Emekli Yapabilir..! 1800 Gün Prim ile Kimler Emekli Oluyor

SGK tarafından belirlenen 1800 gün prim ile birlikte erken emeklilik hakkı tanınan vatandaşlar, belirtilen şartları karşıladığı taktirde erken emekli olabiliyorlar. Devlet tarafından prim ödemeleri ve erken emeklilik fırsatları haberimizin detaylarında..

SGK Kimleri Erken Emekli Yapabilir..! 1800 Gün Prim ile Kimler Emekli Oluyor

SGK tarafından erken emekli olma fırsatı için belirlenen prim günü 1800'dür. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 1800 gün prim ile emekli olmak için çalışan kişilerin yaşamsal ve bedensel fonksiyonlarını etkileyecek düzeyde rahatsızlıklar geçirmesi gerekmektedir. Malulen emeklilik ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında görev yapan 4A, 4B ve 4C sigortalılarının erken yaşta sigortalı elde etmelerini sağlayan sistemdir. Bu sistem sayesinde, çalıştığı zamanda kendi işinde ya da farklı bir işte yaşamsal ve bedensel fonksiyonlarını kaybeden kişi yaşına bakılmasızın malulen emekliilk hakkı elde edilmesi istenmektedir. 

SGK Tarafından Belirlenen Malulen Emeklilik Şartları 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen emeklilik şartları; " 4A, 4B ve 4C sigorta koluna bağlı bulunan çalışanların malulen emekli olabilmeleri için en az 10 yıl çalışmış olması, yapılan bu 10 yıllık çalışma süresinde kişinin en az 1800 günlük prim ödemesine sahip olması, sağlık kurulu tarafından hazırlanan raporda iş gücü kaybının en az %60 olması zorunlu tutulmaktadır. Malulen emekli olmasına sebep olan durumun başlangıcıyla birlikte işten ayrılması gerekmektedir. 4B sigortasına sahip olan kişilerin, ticaret faaliyetlerine devam etmemesi gerekmektedir. SGK prim borcu bulunmaması gerekir.

SGK Tarafından İstenilen Belgeler

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenilen malulen emeklilik başvuru belgeleri ise şunlardır; " bedensel kayıp yaşamaya başladıkları andan itibaren 10 gün içinde işten ayrılış belgelerini hazırlamaları gerekmektedir. Tahsis talep ya da beyan taahhütnamesi hazırlanmalıdır. Kamu görevlisi olan kişilerin, maluen emekliye sevk edildiğini gösteren belge hazırlanmalıdır. Sağlık kuru tarafından onaylı malulük belgesi hazırlanmalıdır. 

Emeklilik Başvurusunu Yapma ve Dikkat Edilmesi Gereken İşlemler

Malulen emekli olacak olan kişinin sağlık kurulu tarafından onaylanmış olan raporunu aldıktan sonra SGK'na götürmesi gerekir. Sağlık raporundaki malullük oranı %60 ve üzerindeyse, malulen emeklilik başvurusu kabul edilecektir. Başvuruda bulunmak isteyen adayların Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesinde bulunan evrak arama bağlantısından da evraklara erşiebilmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 01:18

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE