SGK Bağ-Kur Prim Borcu Olanlar İçin Açıklama Yaptı!

SGK Bağkur borcunu ödemekte zorlananlar için ay sonuna kadar yapılandırma uygulamasını devreye sokuyor. Peki bu uygulama nasıl çalışacak? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

SGK Bağ-Kur Prim Borcu Olanlar İçin Açıklama Yaptı!

Sosyal Güvenlik Kurumu borcu olan Bağkurlular için bir uygulamayı başlattı ve bu uygulama ile birlikte Bağkur borcunu ödemekte zorlananlar için ay sonuna kadar yapılandırma geliyor. Ayrıyeten Bağkurlular isterlerse borçlarını sildirip ileriki bir döneme aktarıp emekli olma fırsatı kazanabilecekler. Peki bu uygulamadan kimler faydalanabilecek? Uygulamanın içeriğinde neler bulunuyor?

İŞTE DETAYLAR

Yaş şartı ve yıl şartı bulunupta borcu bulunduğu için emekli olamayan kişiler yapılandırma ile beraber kolay bir şekilde emekli olabilecek. SGK tarafından alınan emekli olabilir yazısı ile beraber bankalara başvuruda bulunduklarında düşük faizli krediler alabilecekler ve borçların ödenmesi durumunda kredi borçları emekli oldukları zaman emekli maaşlarından kesilecek. 31 Temmuza kadar başvuruda bulunmayan Bağkurlu vatandaşın borçlarının 31 Mayıs öncesinde borçları ve borçlu oldukları prim günleri doldurulmuş sayılacak. Böylece 31 Temmuza kadar ödenmiş olan primler dikkate alınacak. Prim ödemesi yer alan sigortalıların önceden ödemiş oldukları primlerin karşılamış olduğu ayın sonuna kadar, prim ödemesi olmayan sigortalıların ise tescil edilen tarihten itibaren sigortalılıkları dondurulabilecek. 31 Mayıs 2018 tarihi ile prim borcu bulunması yüzünden sigortalılıkları durdurulanlar ve vefat edenlerin hak sahipleri dosyalarının bulunduğu SGK'ya başvuruda bulunup ihya talebinde bulunabilecekler. Borçların ödenmesi durumunda ise bu günler yeniden emeklilik hesabı içerisinde kullanılabilecek. Borçlar peşin veya 2 aylık taksitler şeklinde ödenebilecek. Yapılandırma sonrasında Bağkurlu kişi ve yakınları sağlık imkanlarından faydalanabilecek. 2008 öncesi Bağkurlu olanlar, Şu anda Bağkur primi yatıranlar, Tarım Bağkur sigortalıları, daha önce başvuruda bulunup fakat borçlarını ödemediği için yapılandırması bozulan Bağkurlular başvuruda bulunabilecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 11:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
rdwan
rdwan - 3 yıl Önce

benim bag kur borcum vardi 1 agustos 00:45 borc silinmis gozukuyordu fakat gun ici aksam 6 gibi e devletten baktigimda yine ayni borc geri gelmisti ve hatta 250 tl kadar ceza gelmis bunun nedeni nedir acaba

SIRADAKİ HABER