Seçimden Çıkan Sürpriz

7 Haziran Genel seçimleri sona erdi. Günlerdir seçimle yatıp seçimle kalktıktan sonra sandıktan da bir sürpriz çıktı. Yıllardır neredeyse yüzde 50 oy alan Ak Parti bu seçimlerde hükümeti kuracak milletvekili sayısını çıkartamadı. Peki bundan sonra Yeni Türkiye’yi neler bekliyor? 8 Haziran sabahında neler olacak? Hükümet nasıl kurulacak? Erken seçim olacak mı? İşte seçimin ayrıntıları…

Seçimden Çıkan Sürpriz

Seçimden Çıkan Sürpriz

Aylardır kopnuşulan 7 Haziran genel seçimleri nihayet geldi ve bitti. Ama beklenilenin tersine bir sonuç sandıklardan çıkarak herkesi şaşırttı. Yıllardır tek başına iktidar olan ve oyların neredeyse yarısını alan Ak Parti’nin oyu yüzde 41’e düştü. HDP barajı geçti ve meclise 79 milletvekili sokmayı başardı. Bu seçimin istikrarlı tek partisi ise CHP oldu. CHP’nin oy oranı önceki yıllarda da olduğu gibi yüzde 25’te kaldı. MHP ise sadece Osmaniye’de lider parti olabildi. Doğu ve Güneydoğu illerinin tamamı HDP’ye oy verdi.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Ak Parti hükümeti kurmak için yeterli milletvekilini meclise sokmayı başaramadı. Bundan sonrasında ise bir koalisyon hükümeti kurulması bekleniyor. Ancak bunun dışında diğer bir seçenek de geçici hükümet kurulması ve erken seçime gidilmesi olacağa benziyor. Şimdi herkes Ak Parti’nin oylarının neden düştüğünü konuşuyor. Bunun en önemli nedeni de Başkanlık sistemi konusunda ısrarcı olunması görülüyor. Bir de Cumhurbaşkanı’nın yancı siyaseti de Ak Parti’nin oylarının düşüşünde etkili olduğu konuşuluyor. Asıl merak edilen diğer bir konu da daha önce Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı söylemler. Davutoğlu, “tek başıma iktidar olmazsam istifa ederim” demişti. 8 Haziran sabahında istifa gelip gelmeyeceği de merak ediliyor. Şimdi önemli olan hükümetin nasıl kurulacağı ve kimin hükümeti kuracağı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE