Resmi Gazete'de 700 Sayılı KHK Yayımlandı!

Resmi Gazete Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi uyum KHK'sı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararnamede Başbakanlık ibaresinin yerine Cumhurbaşkanlığı ibaresi eklendi. Peki KHK'nın detaylarında neler vardı? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Resmi Gazete'de 700 Sayılı KHK Yayımlandı!

Resmi Gazete Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi uyum Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan Kararnamenin satır başlıkları ise şu şekilde oldu: Resmi Gazete'de yayımlanan 700 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) Başbakanlık ibaresinin kaldırılıp yerine Cumhurbaşkanlığı ibaresinin eklendiği açıklandı. Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yürürlük maddesi ile beraber toplam 128 maddeden oluştu. Peki Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) detaylarında neler yer alıyordu?

700 SAYILI KHK'NIN DETAYLARI

700 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan 700 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yürürlük maddesi ile beraber toplamda 128 maddeden oluştu. Bu Kanun Hükmünde Kararnamede çok sayıda kanunda yer alan, Başbakan ve Bakanlar Kurulu ifadeleri değiştirilerek Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcıları ifadeleri eklendi. Yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Başbakanlık sistemine ait ifadeler ortadan kaldırılmış oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan 700 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Cumhurbaşkanı yardımcılarının yetkili olduğu alanlarda Başvekil ve Başbakan ibareleri yerine Cumhurbaşkanı yardımcıları ifadeler getirilmiş oldu. Nizamname, tüzük ibareleri yönetmelik olarak değiştirilirken, kararname ibareleri ise karar olarak değişikliğe uğramış oldu.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 06:51
YORUM EKLE