Renk Körlüğünü Hastalarının Polis ve Asker Olabilmeleri İçin Kanun Teklifi Verildi!

Polis memuru, komiser, subay, astsubay, pilot vb. gibi kadrolara renk körlüğü hastalığı bulunan adayların alınabilmesi için kanun teklifi verildi.

Renk Körlüğünü Hastalarının Polis ve Asker Olabilmeleri İçin Kanun Teklifi Verildi!

Ülkemizde bilindiği üzere kamu kurumlarında giren adaylar tam incelemeli sağlık kurumlarından rapor almaktadır. Özellikle polis, asker ve pilot alımlarında en ufak sağlık sorunlarında dahi adaylar elenmekte ve mesleğe girememektedir. Bu sorununu çözebilmek için çalışmalar başlatıldı.

Renk körlüğü hastalığına sahip olan ülkemizde ki binlerce kişi polis ve asker olmak istiyor. Ancak gözlerindeki sorundan dolayı istedikleri mesleğe kavuşamamaktadır. Şimdi bu konuya el atıldı ve renk körlüğü bulunan hastaların polis memuru, komiser, subay, astsubay, pilot, itfaiye eri vb. gibi kadrolara girebilmesi için kanun teklifi verildi.

EGM ve TSK ŞARTLARINDA DEĞİŞİKLİK OLABİLİR

Sunulan kanun teklifinin detaylarına bakıldığında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri personel alımı sağlık şartlarında değişikliğin yapılması ve renk körlüğü hastalığı bulunan adayların mesleğe girmesinde her hangi bir sakıncanın bulunmadığı maddesinin eklenmesi talep ediliyor.

Tabi polis ve asker kadroları için kanun teklifi sunulmuş olsa da yine itfaiye eri ve pilot vb. gibi diğer renk körlüğü hastalığı bulunan adayların alınmadığı kurumlar için de değişikliklerin yapılması beklenmektedir. Sunulan kanun teklifi ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde konu hakkında görüşmelerin yapılması ve ilgili açıklamaların da detaylı bir şekilde en kısa süre içerisinde kamuoyuna sunulması beklenmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Efe
Efe - 3 yıl Önce

Ne zaman sonuclarin bu. Bn subayligi kazanmama ragmen sirf renk korlugu var diye elediler snradan. Halbuki askerde atış 1.si olmustum gormeme hic bir sekilde engeli yok lanet olsun bu sisteme

Ahnet
Ahnet - 3 yıl Önce

Lütfen bu test kaldırılsın renk körü olmak hiç bir görmeye engel değildir ?

Serkan
Serkan - 3 yıl Önce

İnşAllah kaldırılır bu saçma renk körlügü testi inşAllah.?

Ahmet
Ahmet - 3 yıl Önce

Sayin arkadaşlar sizlerde yazin İc İşleri Bakanligina .hatta Cumhur"a bu polis ve subay gibi alimlarda artik su renk korluk olayini kaldirin diye yazin.Gerci anlamalarindan da bazi teredutlerim var.19.01.2018 tarihinde Balikesir CHP M,vekili Ahmet Akin renk korlugu kaldirilsi diye onerge teklif verdi bir grup vekiller hayir dediler.Vatandaslarin hani istegi olacakti.Vekiller ne icin seciliyorlar.Tabi ki imam bildigini okusun diye.Eeeeeee şimdi de secim yaklasiyor.Artik duruma gore bakversinler.acagiz.O zaman kaldirin renk isini de genclerde bi soluk alsinlar.Haydi o zaman hala zaman var.Lutfen ilgili Bakanlik bekliyoruz.Herkese saygilar.
soluk ali

SİVASLI
SİVASLI - 3 yıl Önce

ARKADAŞLAR BU HABER HEP YAPILIYOR BİMERE YAZMANIZ GEREKMEKTEDİR ARKADAŞAR ZANEDİYORSUNUZKİ RENKÖRÜLÜ SADECE BENDE KALIR HAYIR SİZDE OLAN BU BOZUK GEN SİZİN COCUKLARINIZDA %100 OLACAK KISACASI BİMERE AİLECEK YAZIN YOKSA DEVLET MEMURU CALIŞANI OLAMAYACAK COCUKLARINIZ

Nurettin
Nurettin - 3 yıl Önce

Pöh salağı renk körlüğü engel değil sen gibi salak birisi çıkarmış o yasayı engel olsa 100 kere yasa teklifi verilir mi bilmedigin yere konuşma

Fatih KARAGÖZ
Fatih KARAGÖZ - 3 yıl Önce

Bikere ve aihm bir çok siyasetçilere yazin

Arif
Arif - 3 yıl Önce

Pöh isimli mal insanların hayalinden sanane ahlaksız domuz