Renault Pazartesiye Kadar Tatil Dedi

Renault fabrikası işçilerin zam talebiyle üretimi durdurmasının ardından 18 Mayıs Pazartesi gününe kadar fabrikayı tatil ettiğini belirtti. Başka bir otomotiv üreticisi Tofaş ise kısa mesaj yolu ile üretimi durdurduğunu açıkladı. İşte detaylar..

Renault Pazartesiye Kadar Tatil Dedi

Renault Pazartesiye Kadar Tatil Dedi

Fabrika işçilerin Türk Metal Sendikası’nın yetkili olduğu Bosch fabrikasında toplu sözleşmede verilen yüzde 60 zammın kendileri içinde uygulanması amacıyla dün gece saat 00.00’da başlattığı eylem hala sürüyor. İşçiler vardiyalarına girmeyerek fabrikada üretimi resmen durduran ve fabrika yönetimi zam taleplerine olumlu yanıt vermediği sürece eylemlerini sürdüreceğini belirtti. Tüm gün boyu yürütülen görüşmeler sonuçbulamadı. İşçiler fabrika önünden ayrılmayarak taleplerini tekrarladı. İşçilerin bu durumu üzerine fabrika yönetimi fabrikayı 18 Mayıs Pazartesi gününe kadar tatil ettiğini belirterek işçilerin dağılmasını söyledi. Fabrikanın bu hareketi üzerine işçiler ise fabrika önünden ayrılmayacaklarını söylediler. Buna benzeyen bir şekilde işçilerin eylem yaptığı Tofaş fabrikasının da üretimi durdurma kararı aldığı bilgisine ulaşıldı. Otomotiv fabrikası Tofaş’ta çalışanlara gönderilen kısa mesajda şu ifadelere yer verildi değerli çalışma arkadaşlarımız şirket yönetiminin kararıyla bugün saat 21.30’dan itibaren üretim bir süre durduruldu. Yine aynı saatte hareket ile 4 nolu kapıdan servis organizasyonu planlanmıştır ve 16 Mayıs cumartesi yapılması planlanmış olan fazla mesai çalışması da olmayacaktır. Fabrika üretime başlangıç tarihi konusunda sizlere bilahare duyuru ile bildirilecektir. Bu durumun dışında çalışması gerekli görülen personelimiz yöneticileri tarafından bilgilendirilecektir diye belirttiler.

MESS Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Celal Betil'in imzası ile yapılan açıklamada işçilerin suç işlediği söylendi. Yapılan açıklamada şunlar yazıldı son günlerde özellikle Bursa'da kurulu üye işletmelerimizde yaşanan gelişmeler MESS Yönetim Kurulu ve Üyeleri tarafından dikkatle ve hassasiyetle takipdedir. On beş Mayıs 2015 tarihinden itibaren üyelerimiz OyaK Renault Otomobil Fabrika ve Tofaş Türk Otomobil Fabrikası işyerlerinde başlatılan işyerini terk etmeme ve topluca iş bırakma şeklindeki eylemlerle birlikte olaylar maalesef yasadışı bir boyuta erdi diye bildirildi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE