POMEM Yaş Şartında Son Durum Ne? 30 Yaş Şartı Esnetilecek Mi?

Polis alımlarında yaş şartı esnetilecek mi? TBMM’ye sunulan kanun tekliflerinde polis alımlarına ne gibi düzenlemeler var? Detaylar haberimizde…

POMEM Yaş Şartında Son Durum Ne? 30 Yaş Şartı Esnetilecek Mi?

Yasama yılının açılması ile birlikte Ekim ayında birçok kanunda düzenlemelerin görüşmeleri devam ediyor. Aynı zamanda 10 bin polis alımı için başvuruların sona ermesi devamının da gelecek olması polis alımları konusunda beklentileri yükseltiyor. Ancak polis alımlarında yaş şartının esnetilmesi de beklenen değişiklikler arasında. Peki polis alımlarına yaş şartı esnetilecek mi? Son durum ne? Sizin için detayları bir araya getirdik.

14 Ekim’de POMEM’lere ön başvurular sona erdi. Son yapılan alımlarda yaş şartı 30 olarak açıklandı ve birçok polis adayının beklentisi karşılanmadı. Ancak bu yılsonu da dahil olmak üzere yeni polis alımlarının yapılması bekleniyor. Bu konuda Meclis’ten de polis alımı için yaş şartının esnetilmesi bekleniyor.

AK PARTİ’NİN KANUN TEKLİFİ MECLİSTE

Polis alımı yaş şartının esnetilmesi için ilk çalışmalardan bir tanesini AK Parti gerçekleştirdi. AK Parti, POMEM yaş düzenlemesini içeren kanun teklifinde POMEM’lere girişi düzenleyen 3201 sayılı Kanunun ek 24. maddesinin ikinci fıkrasında değişiklik önerisinde bulundu. Buna göre kanunda belirtilen “taban puanı almış olanlar arasından sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla otuz yaşından gün almayan erkek ve kadın” ifadesinin yerine “taban puanı almış olan erkek ve kadın” ifadesinin kullanılması önerisinde bulunuldu.

YAŞ ŞARTI KAÇ OLACAK?

Kanun teklifi yasalaşırsa polis alımlarındaki istenen yaş şartı yönetmeliklerle belirlenecek ve bu düzenlemeyle her sınav için farklı yaş şartı uygulanabilecek. Bu konuda adayların önerileri 30 yerine 35 yaş şartının aranması. Nitekim birçok memur alımlarında 35 yaş şartı aranıyor. Aynı zamanda 30 yaşına kadar farklı alanlarda çalışmış ancak iş kaybına uğramış kişiler için de polis olmak bir alternatif olarak görülüyor. 35 yaşın da memur olmak için yeterli bir yaş olduğunu düşünen polis adayları da yaş şartının esnetilmesini bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 18:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan.
Hasan. - 2 yıl Önce

35 yaşını bitirmemis olarak düzenlenip zamanında fetoculer yüzünden polis olmayanlara bir şans verilmelidir bu hükümet bunu yapmak zorunda hakkımız bizim

Selçuk
Selçuk - 2 yıl Önce

Yaş sınırı 35 olsun lütfen

35 olana kadar
35 olana kadar - 2 yıl Önce

35 olana kadar biz 35 ide devireceğiz hakkimi helal etmiyorum. Yetkililere duyurulur.

Vesile
Vesile - 2 yıl Önce

Bence de polislikte yaş sınırı 35 olmalıdır

lara
lara - 2 yıl Önce

YAŞ ŞARTININ OLMAMASI LAZIM ZAMANINDA YA BOYUMUZ TUTMADIĞI İÇİN BİR DE İMAM HATİPLİ OLDUĞUMUZ İÇİN REFERANSIMIZDA YOKTU HEPTEN KAYBETTİK. KİMBİLİR ŞİMDİ NERELERDEYDİK.

Hsnhtc
Hsnhtc - 2 yıl Önce

35 olsun yaş sınırı lütfen

D.H.M.İ KİT İŞÇİSİ
D.H.M.İ KİT İŞÇİSİ - 2 yıl Önce

artık kit işçilerine kadro verilsin yeter artık oyaladıgınız söz verildi resmi gazetede yayınlandı yeterrrrrrrrr artık halk yıldı artık işin olsa ekibi bizi ferahlatın yokmu bir haber yaa

aday2
aday2 - 2 yıl Önce

Biri çıkar der boy 1.40 olsun biri der yaş 40 olsun...Sizin kafanız cidden iyi mi yoksa masa başı oturup para kazanma derdinde misiniz çok merak ediyorum.Yaş 30 dan yukarı olmamalı hatta 30 bile fazla.

senin tuzun kuru
senin tuzun kuru @aday2 - 2 yıl Önce

bu kadar üniversite mezunu açmı kalacak ozaman her öğretmen öğretmen olacak ki sorun çözülsün ayrıca göbeği burnunda elinde sigarayla dolaşan adamı 36 lık fit delikanlıya kim tercih etmez