Otobüs Bilet Fiyatları İçin Tavan Ücretler Belirlendi! Fiyatlar Düşecek!

Kara yolları taşımacılığında uygulanacak tavan ve taban otobüs fiyatları için resmi gazetede bir karar açıklandı. Fiyat tarifesine göre bilet fiyatlarında düşme yaşanması bekleniyor. En ucuz ve en pahalı bilet fiyatı ne kadar?

Otobüs Bilet Fiyatları İçin Tavan Ücretler Belirlendi! Fiyatlar Düşecek!

Kara yolları taşımacılığında önemli bir karar açıklandı. Otobüs bilet fiyatlarını düşerek karara göre yolcu taşımadığında uygulanacak olan tavan fiyat tarifesi belli oldu.

En son 2013 yılında güncellenen tarifede 101-115 Km arasında 13 Tl olan bilet taşıma ücreti 100 Tl olacak. 116 ile 130 km arasında ise 14 Tl'den 105 TL'ye çıkartıldı. Karayollarında taşımacılık faaliyetleri yapan firmaların tebliğ kararından sonra tavan fiyattan fazla yolcu taşıyamayacak. özellikle son günlerde otobüs fiyatlarının aşırı pahalı olması nedeniyle şikayetlerin arttığı ifade ediliyor. Otobüsler kapasitesinin yarı oranında müşteri taşıyabiliyorlar. Buna bağlı olarak otobüs bilet fiyatlarında artış yaşandı.

Ankara ile İstanbul arasında 460 Km mesafe bulunuyor. Yeni tavan fiyat tarifesine göre en fazla bilet fiyatı 160 Tl olabilecek. Bilet fiyatlarına bakıldığında ortalama bilet fiyatı 200 Tl olarak alınabilmekte.

HASTA SEVKİNDE YOL GİDERİ ÜCRETLERİ ARTACAK!

Açıklanan tarifeye göre SGK tarafından tedavisini il içindeki hastaneden yapılamayan hastalar için sevki halinde Karayoluyla Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı Alanında Uygulanacak Taban Ücret Tarifesine göre ödemeler yapılmakta. genel Sağlık sigortalısı vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu yakınlarına muayene ve tedavi amacı ile refakatçi gideri, yol gideri ödemeleri 5510 sayılı kanun 65. maddesindeki GSS uygulamaları yönetmeliği 16. maddesine göre ve sağlık uygulama tebliğ hükümlerine göre yapıyor. Yeni tarefi üzerinden ödemeleri yapılabilecek.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK OTOBÜS FİYATLARI BELLİ OLDU!

Yolcu taşımacılığı yağacak firmaların yetki belgelerinde belirlenecek taban fiyattan taşıma yapılabilecek. En fazla otobüs bileti ise açıklanan tebliğe göre uygulanacak. Fiyat tarifesi  31/7/2020 tarihine kadar uygulanacak.  

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle uygulanan tedbirler sonucunda karayoluyla yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan firmalarımızın üstlenmek zorunda kaldıkları ilave maliyetler dikkate alınarak, karayoluyla yurtiçi yolcu taşımacılığı alanında, 31/7/2020 tarihine kadar uygulanmak üzere taban ve Ek-1'de yer alan tavan ücret tarifesini belirlemektir.

2013 TAVAN ÜCRET TARİFESİNDEKİ FİYATLAR

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2020, 03:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hacer UÇAR
Hacer UÇAR - 2 yıl Önce

Bayrama kadar otobus fiyatlari dussun lutfen bu canli soygun mugladan istanbula 2 kisi icin 700tl isteniyo bu nedir yaa

Koç
Koç - 2 yıl Önce

Biraz pahalı gibi

İmran ÖZTÜRK
İmran ÖZTÜRK - 2 yıl Önce

Fiyatları pretesto için kimse binmezsse düşer tamam corona var doluluk yaru yarıya olucak ama bu fiyatın üç beş katı artması olmamalı iki kişiden dört kişi fiyatı çıkarmak yerine üç kişi fiyatı çıkarılsın yada bir kişiden üç kişi fiyatıma iki kişi gibi ne yolcu ne taşıyan mağdur olsun ama yok her şeyi fırsata çevircez fatura yine halka çıkı ak derseniz bu aefer yol uluk yaoıcak insanlardada düşme olur pirinci hayal ederken bulgurdanda olursunuz hiç yolcudan iyidir azda olsa kurtarıcak bir fiyat ortası olmalı saygılar

Busra
Busra - 2 yıl Önce

Ailesi uzakda olanlar ne yapacak gidemicekmi fiyatlar bu kadar yuksekse 3 bilet virusden once 300tl simdi 600 tl bu kadar vicdansizlik olmaz millettin zaten virusden dolayi piskolojisi bozuk sizde yaraya tuz basmayin

Serkan
Serkan - 2 yıl Önce

Bu fiyatlardan bilet mi olur fırsatçılıktan başka birşey değil vatandaş olarak gereken tepkiyi göstermemiz şart yoksa olan yine bize olur

Şükrü
Şükrü - 2 yıl Önce

Böyle fırsatçılık olmaz ya nerde bu devlet