Ortaöğretim Mezunlarının Zabıt Katibi ve İtfaiye Eri Olma Şartları Nedir?

Ortaöğretim mezunları itfaiye eri ya da zabıt katibi olabilir mi? Olma imkanı varsa nasıl olunur, şartlar nedir? KPSS'den kaç almak gerekir.

Ortaöğretim Mezunlarının Zabıt Katibi ve İtfaiye Eri Olma Şartları Nedir?
20 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen ve geçtiğimiz gün açıklanan Kamu Personeli Seçme Sınavı puanları milyonlarca adayı ilgilendiren bir konuydu ve kimileri almış oldukları puandan memnunken kimileri pekte memnun olmadı. Ortaöğretim mezunlarının en çok tercih etmek istediği ve en çok rağbet gösterdiği kadrolardan bir tanesi zabıt katibi iken bir tanesi'de itfaiye eridir. Peki ortaöğretim mezunlarını itfaiye eri ya da zabıt katibi olma şansı var mı? Varsa nasıl olunur? Adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavından en az kaç puan almış olması gerekmektedir.

Zabıt Katibi ve İtfaiye Eri Olma

İtfaiye eri olmak isteyenlere müjdeli bir haberimiz var. Ortaöğretim mezunları İtfaiye eri olabilmektedir ve 30 yaşını doldurmamış olmaları yeterlidir. Merkezi yerleştirme atamaları ile açılan kadrolara başvuru yapabilmekte olan ortaöğretim adayları puanlarının yetmesi dahilinde belediyelerin itfaiye eri kadrolarına atanabilir.

Zabıt katibi olmak isteyenlere de müjdeli bir haberimiz var. Buna göre ortaöğretim mezunları zabıt katibi de olabilmektedir. Ancak bunun için en az 160 saatlik bilgisayar ile daktilo eğitimlerini almış olmaları gerekmektedir. Yine bu kadroya yerleşmek isteyen adayların üç dakika içerisinde düzgün bir şekilde kendilerine verilmiş olan 90 kelimelik bir yazıyı yazmaları gerekmektedir. 3 dakikalık süre içerisinde yazamayan adaylar KPSS puanları yüksek dahi olsa zabıt katibi olamaz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tugay
Tugay - 5 yıl Önce

Başvurular ne zaman acaba

Salih Topcu
Salih Topcu - 5 yıl Önce

İtfaiye eri olmak için kaç puan gerekli KPSS den

saffet karadag
saffet karadag - 4 yıl Önce

İlkokul mezubuyum İtfaiye eri olmak için nasıl basvurucam nereye bas vurucam