Önlisans Mezunları Nasıl Polis Olur? Önlisans Polis Olabilir Mi

Önlisans mezunları için Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımı yapıyor mu? Önlisans mezunları nasıl polis olur?

Önlisans Mezunları Nasıl Polis Olur? Önlisans Polis Olabilir Mi
Emniyet Genel Müdürlüğü ihtiyaçları doğrultusunda yayımlanan ilanları ile lise, önlisans ve lisans düzeyi polis alımları gerçekleştirilmektedir. Polis Meslek Eğitim Merkezi yani POMEM kapsamında polis alımları yapılıyor ve bu alımlar lisans düzeyinde yapılmaktadır. Polis Meslek Yüksek Okulu yani PMYO ile lise mezunları polis olabilmektedir. Peki önlisans mezunları ne olacak? Önlisans mezunları nasıl polis olur?

ÖNLİSANS POLİS OLMAK

Ülkemizde iki yıllık meslek yüksek okulu ya da iki yıllık açıköğretim fakültelerinden mezun olan adaylar önlisans mezunu olarak sayılmaktadır. Peki önlisans mezunu olan adaylar polis olamaz mı? Önlisans mezunları nasıl polis olabilir?

Önlisans mezunları da lise mezunlarının olduğu gibi Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) kapsamında polis olabilmektedir. Ancak tüm PMYO polis alımlarına malesef önlisans mezunu adaylar başvuru yapamamaktadır. Örneğin önümüzde ki ay içerisinde lise mezunu PMYO kapsamınad 2 bin 500 kişilik lise mezunu polis alımı yapılacak. Ancak aranacak olan şartlarda lise mezunu veya lise 4. sınıf öğrencisi olması ibaresi yer almaktadır. Bu sebepten dolayı bu alım ilanına önlisans mezunları başvuru yapamayacaktır.

Fakat yine yıl içerisinde yayımlanan Polis Meslek Yüksek Okulu ilanlarında en az lise mezunu ibaresini gören önlisans mezunu adaylar polis alımına müracaat edebilir. Adayların YGS'den belirtilmiş baraj puanını alması gerekiyor. Bu seneki PMYO baraj puanları normal adaylar için 260 ve üzeri iken şehit ve gazi yakınları için bu puan 150 ve üzeri seviyesine çekilmiştir.

POLİS ALIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ
POLİS MAAŞLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan
Sinan - 4 yıl Önce

Önlisans mezunuyum diye hayalimin işini,canımı seve seve vereceğim işimi yapamayacağım.. Ne yazık ne acı bi durum..

Tuğba
Tuğba - 4 yıl Önce

Ön lisans mezunuyum ve dört yıldır polis olmayı çabalıyorum yaşım geçiyor ve Hale'n hayalini kurduğum mesleği olamıyorum lütfen ön lisanstan polis olalım yani yetkililer lütfen yardımcı olun binlerce Türk gencinin önünü açın

Ahmet
Ahmet - 4 yıl Önce

Önlisans lilarada iş imkanı açın lütfen

Sena
Sena - 4 yıl Önce

İki yıllık mezunlar ygsye mi girecek kpssyemi her yerde farklı yazıyor eğitim süresi ne kadar olacak lise mezunları gibi iki sene PMYO damı okuyacak bazılarında komiser olma hakları olacak diyorlar yardımcı olabilirmisiniz

Ahmet
Ahmet - 4 yıl Önce

Acilen yas sartlarinin ve mezuniyet durumlarinin duzeltilmesi gerekiyor.bu aptal kanunla cercevesinde ben dahil binlerce delikanli polislige basvuramiyor.
Yazikkkkkkkkk....

Erhan
Erhan - 4 yıl Önce

On lisans okuyorum mezun olduğum zaman tekrar pmyo a gidip 2 tekrar mı okuyacağım.

Melek
Melek - 4 yıl Önce

Bence bütün ünüversite mezunlarına iş imkanı verilmeli

Tuğba
Tuğba - 4 yıl Önce

Lisans mezunları da girebiliyomu ben anlamadım yardımcı olurmusunuz


SIRADAKİ HABER