Önlisans Mezunları Kısa Dönem Askerlik Yapabilir Mi?

Ön lisans yani iki yıllık Meslek Yüksek Okulu MYO mezunları kısa dönem askerlik yapabilir mi? Ön lisans mezunları kısa dönem askerlik başvurusu nasıl yapılır?

Önlisans Mezunları Kısa Dönem Askerlik Yapabilir Mi?

Ülkemizde bilindiği üzere 2018 yılının başlarında ön lisans mezunlarının da kısa dönem askerlik yapabileceği gündeme gelmişti. Ancak bu haberlerin yanlış olduğunun anlaşılması üzerine hükümet cephesinden yeni bir açıklama daha yapılmış ve ön lisans mezunu adayların kısa dönem askerlik yapması gibi bir konunun gündem de olmadığı belirtilmişti.

Peki ön lisans mezunları kısa dönem askerlik yapabilir mi, eğer ön lisans mezunu adaylar kısa dönem askerlik yapabiliyorsa müracaatlarını nasıl yapabilir? İşin Olsa ekibi olarak pek çok adayın merak ettiği ön lisans mezunu adaylar için kısa dönem askerlik konusunu sizler için açıklıyoruz.

ÖNLİSANS KISA DÖNEM ASKERLİK MÜMKÜN MÜDÜR?

Ülkemizde her hangi bir bölümün dört yıllık fakültesini bitirip lisans mezunu olan adaylar kısa dönem yani 6 ay askerlik yapabilmektedir. Peki her hangi bir bölümün iki yıllık bölümünü Meslek Yüksek Okulları aracılığı ile bitiren ön lisans mezunlarının kısa dönem askerlik yapması mümkün müdür?

Şu an için ülke gündeminde önlisans mezunu adayların kısa dönem askerlik yapabilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. İlerleyen yıllarda belki bu durum da gündeme gelebilir ancak şu an için ön lisans mezunları da uzun dönem askerlik yapabilmektedir. Ön lisans mezunu adayların kısa dönem askerlik yapabilme konuları hakkında açkıklama yapılırsa ya da gelişme yaşanırsa sizler konu hakkında bilgi vereceğiz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah Akbıyık
Abdullah Akbıyık - 4 yıl Önce

Dalga mı geciyosunuz kardeşim

Adem
Adem - 4 yıl Önce

Önlisans mezunuydum gittim yaptim amasyada 2ay acemilik sonra 10ay hakkari semdinli derecik te gorev yaptim. Her erkek vatandasin yapmasi gereken gorev korkmayin bu kadar askerlik bu illa ezileceksiniz dizileceksiniz aslanin kediye boguldugu yerdir.

Mehmet
Mehmet - 4 yıl Önce

Ama Önlisanstabi 2 yıl bitir sonrası kpss 2 yıl bekle atamalar 2 yıllık uzun yani bide 1 yıl askerlik çok zaman alıyor bu yüzden lütfen Önlisans mezunlarınada

Mustafa Karaoğlan
Mustafa Karaoğlan - 4 yıl Önce

Çok gereksiz bir haber zaten bilindik birşey kafanız mı güzel anlamadım ?