Okullar Öğleden Sonra Suriye'li Çocukların Olacak

Okullarda artık öğleden sonra Suriye'li çocuklar olacak.Özellikle Başkent Ankara'da bunun gibi 3 okulun bulunduğu ve bu sayının 5'e çıkartılacağı gelen bilgiler arasında işte detaylar.

Okullar Öğleden Sonra Suriye'li Çocukların Olacak

Okullarda artık öğleden sonra Suriye'li çocuklar olacak.Özellikle Başkent Ankara'da bunun gibi 3 okulun bulunduğu ve bu sayının 5'e çıkartılacağı gelen bilgiler arasında işte detaylar.

 

Türkiye, Suriye’den gelen 2 milyon mülteci içinde yer alan on binlerce çocuğun eğitimi için yeni bir hamle başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Suriyeli çocukların okula gitmesi için UNICEF’e teklif götürdü. Buna göre bazı okullar, saat 14.30’dan sonra Suriyeli öğrencilere tahsis edilecek. Halen, Ankara’da 3 okul bu şekilde Suriyelilere eğitim veriyor. Türkiye’de, 250 bin Suriyeli öğrenci eğitim görüyor.

Avrupa Birliği (AB); MEB, AFAD, Kızılay ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü işbirliğinde, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların eğitim ve gıda ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik 17.5 milyon Euro’luk yeni AB Güven Fonu dün Ankara’da gerçekleştirilen bir törenle yürürlüğe girdi. AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Bela Szombati, Türkiye’nin desteklenmesi gerektiğini belirtti. MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, 400 bine yakın Suriyeli çocuğun okula gitmediğini belirterek, “UNICEF üzerinden 6 bin öğretmene teşvik veriyoruz. Bu öğretmenlerin ücretlerini kamp içi 200, kamp dışı 300 dolara çıkarmak ve 10 bin öğretmene teşvik vermek istiyoruz” dedi.

OKULA ÖĞRENCİ BAŞINA 10 DOLAR TEŞVİK

Büyük, saat 14.30’dan sonra okulların Suriyeli öğrencilere tahsis edilmesi projesi olduğunu belirterek, “Şu an Ankara’da bu tür çalışan 3 okul var. Bunun sayısını 5’e çıkarmak istiyoruz. Öğrenci başına okula 10 dolar teşvik vererek daha çok okulun bu sisteme dahil olması için UNICEF’e teklif götürdük” diye konuştu. AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih Özer de 79 bin Suriyeli öğrencinin mesleki eğitimden geçirildiğini, AB’nin eğitim ve gıda için kullanılacak yeni 17.5 milyon Euro’luk fonuyla 100 bin öğrencinin eğitime kazandırılacağını vurguladı.

KAMPLARDA EĞİTİM VAR 

-36 bin 720 öğrenci kapasiteli 31 okul inşa edildi. Bu okulların 18’i kamp dışında, 13’ü kamplarda.

-Kamp dışında bulunan 14 okul yeniden donatıldı.

-Kamp içi ve dışı okullarda görev yapan 5 bin 600 Suriyeli gönüllü öğretmene her ay teşvik veriliyor.

Haberturk

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE