ÖGG Kimlik Kartı Nedir, Ücreti Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Özel güvenlik sınavını kazanan adayların ÖGG kartı yani Özel Güvenlik Görevlisi kimlik kartı da çıkartması gerekiyor. Bu kapsamda ÖGG nedir, ücreti ne kadardır ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

ÖGG Kimlik Kartı Nedir, Ücreti Ne Kadar, Nasıl Alınır?

245 bin 358 özel güvenlik görevlisinin istihdam edildiği ülkemizde mesleğe olan talep her geçen gün artmaktadır. Bu kapsamda özel güvenlik görevlisi olma sürecini ve çeşitli konuları standartlaştırmak isteyen EGM'nin son getirdiği uygulamalardan birisi de ÖGG kartıdır.

1 Nisan 2019 tarihinde Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Merkez yönetim Kurulu tarafından alınan 37 sayılı kararla ÖGG kimlik karıt ücreti 2019 yılı için 30 TL olmuştur. Bu ödeme polis teşkilatına bir bağış gibi düşünülebilir. ÖGG kimlik kartı harcı ise 737 TL'dir.

ÖGG Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Başvuru yaparken son 6 ay içerisinde çekilmiş açık renk kıyafetli, beyaz arka zemin renkli 2 adet biyometrik fotoğraf ve 30 TL'lik ÖGG kimlik kartı ücretinin Türk Polis Teşikatını Güçlendirme Vakfı'nın Vakıflar Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi TR58 0001 5001 5800 7303 9981 15 numaralı hesabına yatırıldığını gösteren dekont ile il özel güvenlik şube müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir.

Ek olarak ilk defa başvuru yapanların şu belgeleri de ibraz etmesi gerekir:

  1. DİLEKÇE
  2. NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
  3. RUHSAT HARCI DEKONTU(MALİYEYE YATIRILACAK)
  4. SAĞLIK RAPORU (ASLI)
  5. DİPLOMA FOTOKOPİSİ (NOTER ONAYLI)
  6. ÖZEL GÜVENLİK TEMEL EĞİTİM SERTİFİKASI (ASLI)
  7. VESİKALIK FOTOĞRAF (4 ADET)
  8. ADLİ SİCİL BELGESİ
  9. KAN GURUBU KARTI.

Yenileme yapanların ruhsat harcı dekontu, sağlık raporu aslı ibraz etmesi gerekmez.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2019, 19:46
YORUM EKLE