Nüfus Cüzdanı Örneği Nasıl Olmalı? Nüfus Cüzdanı İle Ehliyet Ne Zaman Birleşicek?

Vatandaşlara devletçe verilen, kimlikleriyle verilen kişisel durumlarını gösteren resmi belge. Türkçede kimlik , kafa kağıdı, kafa koçanı , nüfus tezkeresi , hüviyet cüzdanı gibi isimlerle de anılır. İşte detaylar..

Nüfus Cüzdanı Örneği Nasıl Olmalı? Nüfus Cüzdanı İle Ehliyet Ne Zaman Birleşicek?

Yeni kimliklerde ilk defa kimlik başvurusu yapanlar için talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve altı ay içerisinde çekilen bir adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Yeni nüfus cüzdanında on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınmaktadır. Fotokopi ve bilgisayarda çoğaltılan fotoğraflar kullanılmamaktadır. On beş yaşını tamamlamamış çocukların nüfus cüzdanlarında ise fotoğraf bulunmaz. Talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların nüfus cüzdanları fotoğraflı olarak düzenlenebilir. Doğum, kayıp,mevcut nüfus cüzdanının geçerlilik süresinin dolması veya tahrifat sebebiyle kullanılmayacak durumda olması nedeniyle yapılan nüfus cüzdanı başvurusunda yeni kimlik kartı düzenleninceye kadar kişinin talebi halinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak geçici kimlik belgesi düzenlenir ve kişiye teslim edilir. Yeni kimlik kartlarının geçerlilik süresi ise 10 yıldır. Yeni kimlik kartına sahip olmak isteyen vatandaşlar randevulu veya randevusuz olarak gerekli belgeler ile nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunarak yeni çipli kimlik kartı almak için işlemlerini gerçekleştirebilirler. Kimlik yenileme işlemleri için internet üzerinden online randevu almak mümkün olmaktadır.

Yeni çipli kimlikler ve ehliyetler tek kart içerisinde hizmet vermektedir. 21 Eylül Pazartesi gününden itibaren,yeni tip sürücü belgeleri Türkiye genelinde Nüfus Müdürlükleri’nden randevu alınarak yeni nesil kimlik kartlarına yüklenmeye başlamıştır. Ehliyetteki bilgilerin yeni nesil kimlik kartlarına yüklenmesi için herhangi bir ücret alınmayacak.Geçerlilik süresi dolduğunda kimlik kartlarından otomatik olarak silinecektir.

YORUM EKLE