Naylon Poşet'i Ücretli Vermeyen Marketler Metrekare Başı Ceza Ödeyecek!

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak olan ve resmi gazetede yayımlanan yeni çevre kanunu ile marketlerde naylon poşetin ücretsiz olarak verilmesi yasak olacak. Buna uymayanlar ise dükkanlarının metre kare başı ceza ödeyecek.

Naylon Poşet'i Ücretli Vermeyen Marketler Metrekare Başı Ceza Ödeyecek!

Yeni çevre kanunu resmi gazetede yayımlandı!

Bilindiği gibi resmi gazetede yayımlanan çevre kanununda naylon poşet kullanımını en aza indirilmek için tedbirler alındı. Buna göre marketlerde naylon poşet ücretsiz olarak verilmeyecek.

Ocak ayına günler kala düzenlemenin ayrıntıları için açıklamalar yapılmaya devam ediyor. AK Parti Trabzon Milletvekili ve Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta düzenleme için bazı açıklamalar yaptı. Yapılan açıklamalarda bu yasağa uymayanlara verilen cezalar belli oldu. 1 Ocak tarihinden itibaren naylon poşeti ücretli olarak vermeyen işletmeler ve marketler dükkânlarının metre kare başına ceza ödeyecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamalarda marketlerin promosyon yapmaları için yapılan görüşmelerde marketlerin bu konuda destek verdiğini belirtmişti. Ayrıca yapılan düzenlemede geri dönüşüm için 2021 yılında zorunlu olarak uygulanacağı belirtildi.

POŞET KULLANIMI 32 ÜLKEDE YASAK - 18 ÜLKEDE ÜCRETLİ

Türkiye'de ücretli poşet uygulamasına geçilecek olmasıyla diğer ülkelerdeki uygulamalar merak edilir oldu. Buna göre 18 ülke poşet kullanım ücretli. Çin'de 2008 yılından beridir poşet kullanımı yasak.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 19:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandas
Vatandas - 3 yıl Önce

Paralı yaptılar ona buna zam yeter dur diyen yok bu saltanata yazık vatandaşını düşünen bir devlet göremiyorum çok yazık

serkan
serkan - 3 yıl Önce

halk hem devlete hemde marketlere ciddi paralar kazandırıyor

SIRADAKİ HABER