Mühendis Nasıl Olunur? Mühendis Olma Şartları Nelerdir?

Kamu kurumlarında ya da özel sektör firmalarında görev yapmakta olan mühendis nasıl olunur, mühendis olma şartlarını sizlere açıklıyoruz.

Mühendis Nasıl Olunur? Mühendis Olma Şartları Nelerdir?

Ülkemizde pek çok gencin en büyük hayallerinden bir tanesi mühendis olmaktır. Öyle ki aileler dahi çocukların küçük yaşlardan itibaren doktor ya da mühendis olmasını istemektedir. Özellikle bu durum lise çağına gelmiş sayısal öğrencileri için daha yoğundur. Sayısal öğrencileri aileler mühendis olmaları için yönlendirmektedir. Peki bilmeyen adaylarımız için mühendis nasıl olunur? Mühendis olma şartları nelerdir? Mühendis olmak isteyenlerin ne yapması gerekiyor? İşin Olsa ekibi olarak mühendis olmak isteyen adaylarımız için onlara tüm detayları açıklıyoruz.

MÜHENDİS OLMAK

Mühendis olabilmek için öncelikle ilkokul ve ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra adayın liseyi bitirmesi gerekiyor. Akabinde düzenlenen üniversite sınavlarına katılması ve sayısal yani matematik ile fen bilimleri derslerinin sorulduğu üniversite sınavından en az 300 - 350 aralığında puan almak gerekiyor. Bu aralıkta puan alamayan öğrenciler kaliteli mühendislik bölümlerini tercih edemez.

Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerini tercih edecek olan adaylar hangi alana ilgililerse inşaat mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği, yazılım mühendisliği vb. gibi bölümleri yazabilirler. Puanlarının tutması ile 4 yıl ile 5 yıl aralığında eğitim alacak olan adaylar okullarının sonunda mühendislik fakültesi diplomalarını almaktadır. Bu diploma ile özel sektörde işe başlayabilecek olan adaylar isterlerse Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS'ye sıkı çalışıp branşlara göre her ne kadar değişse de ortalama 85 - 95 aralığında puan alarak kamuya atanabilir.

MÜHENDİS MAAŞLARI BURADA

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gayrat Ovezov
Gayrat Ovezov - 1 yıl Önce

Merhaba bn 13-14 yasindaki bir ortaokul ogrencisim hedefim buyuk girimci olarak calismak son zamnlarda ismini cok duydugumuz Elon Musk in pesinden gidmek istiyorum ve arastirmama gore bilgisayar muh. Ve muhendislik gerekiyomus cok faydaniz dokundu elinize saglik...

Bwg hhj
Bwg hhj - 2 yıl Önce

Merhaba Ulaş Bey nasılsın merhaba

İLAYDA GÖKTEPE
İLAYDA GÖKTEPE - 2 yıl Önce

BEN 10 YASİNDA BİRKİZİM HEDEFİM BÜYÜYÜNCE MÜHENDİS OLMAK AMA BEN HANGİ SEKTÖRDE OKUYACAGİMİ BİLMİYORUM BANA YARDİMCİ OLUR MUSUNUZ ACABA

iyi bir insan
iyi bir insan - 6 ay Önce

iyi bir meslek