Milli Savunma Bakanlığı: Zorunlu Askerlik Süresi Düşecek!

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklama ile askerlik süresinin düşeceği duyuruldu. Peki askerlik süresi ne olacak?

Milli Savunma Bakanlığı: Zorunlu Askerlik Süresi Düşecek!
Fethullahçı Terör Örgütü üyelerinin askeri darbe girişimine kalkışması ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde büyük değişiklikler yapıldı. TSK'nın bazı yetkilerinin azaltılması gerektiği yapılan görüşmeler arasında yer alırken aynı zamanda Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bütünüyle İçişleri Bakanlığına bağlandı. Bundan sonra ki dönemlerde yapılacak olan atamalar, görevden alınmalar Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesi tarafından değil İçişleri Bakanlığı tarafından yapılacak yani Jandarma ve Sahil Güvenlik, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi olacak. Bu konuda yapılan açıklamalardan sonra askerlik süresinin de azalması gündeme geldi çünkü hükümet profesyonel ordu kurmayı düşünüyor.

Profesyonel Ordu ile Askerlik Süresi Düşecek

Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre 20 yaşına gelmiş, sağlık sorunu bulunmayan, askerlik yapmasında sakınca olmayan ve eğitimine devam etmeyen bireylerin tamamı Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde zorunlu askerlik yapmaktadır. Ancak bu ordular her hangi bir savaş alanında başarılı olmadığı için ordunun paralı askerlikten oluşması uygun görülmüştür Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve Amerika Birleşik Devletlerinin de paralı askerlikleri yıllardır bulunmaktadır.

Profesyonel Ordunun genel olarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde bulundurulması düşünülürken Milli Güvenlik Bakanı Fikri Işık kademeli olarak 12 ay zorunlu askerlik süresinin düşürülmesinin planlandığını belirtti. İlerleyen günlerde konu hakkında yeni çalışmaların yapılacağı gibi resmi duyuru da yayınlanacaktır. Şuan için askerlik süresinin kaça düşeceği belli dğil.
Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2016, 10:16

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal
Kemal - 4 yıl Önce

Nolur düsürün başkanım eşim dogum yapıcak yavrumu göreyim nolur başkanim

Kenan
Kenan - 4 yıl Önce

BaşkanıM kurban bayramında Anam izin babamıniz yanında olalım dualarmiz bu yönde anlayış bekliyoruz

Yusuf
Yusuf - 4 yıl Önce

Askerlik düşsün sözleşmeli yapmak isteyen kişiler askerlik yapsın yaş sınırı 30 yaş olsun işsizlik sayısda azalır ben askerlik yapmak istiyorum sözleşmeli ama yaş 27 almıyorlar askerde kalmadığıma pişman oldum yaş sınırı uzasın

samet
samet - 4 yıl Önce

başkanım nolur askerlik düşsün anneme babamna biran önce kavuşmak istiyorum

zeki
zeki - 4 yıl Önce

vi an once dussun 2017 ocak ayinda gorusmeler var deniyodu noldu ona morale ihtiyaci var askerin bi an onxe dussun

Cem
Cem - 2 yıl Önce

Kaç yıl oldu düşürün artık askerliği bitsin bu eziyet