MEB’de Çalışan TYP’liye İyileştirme mi Geliyor?

MEB'te çalışan TYP işçilere yönelik iyileştirme geliyor mu ? Ziya Selçuk'a yönlendirilen soru önergesine ne cevap verildi ? TYP işçileri hangi haklara sahip ?

MEB’de Çalışan TYP’liye İyileştirme mi Geliyor?

İŞKUR’un TYP programı ile başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere kamu kurumlarında görevlendirilen TYP’lilerin kadro almasına ilişkin gündemde yoğun bir talep olsa da konuya ilişkin herhangi bir açıklama yer almamıştı. Özellikle yılın belirli dönemlerinde işsiz kalan TYP’liler virüs salgını sebebi ile de zor zamanlar geçiriyor. Konuya ilişkin olarak ise CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından Ziya Selçuk’a iki soru yönetildi. İşte Ziya Selçuk’un yanıtı ve konuya ilişkin diğer detaylar.

Soru Önergesi ile Soruldu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından yanıtlanası üzerinden Ziya Selçuk’a iki soru önergesi soruldu.

Bu sorulardan ilki MEB’e bağlı okullarda TYP kapsamında güvenlik görevlisi olarak çalışan kişilerin 12 aydan az çalışması ve korona virüs dolayısı ile oluşan hak kayıplarının giderilmesine ilişkin bir çalışma yapılacak mı şeklinde oldu. Diğer bir soruda ise Gürer, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda 9 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeden, koruma ve güvenlik görevlilerinin yararlanıp yaralanmayacağı, MEB’de çalışanlara ayrımsız asıl kadro verilmesi için bir çalışma yapılıp yapılmadığını ifade etti.

Bakan Selçuk Yanıtladı

İlgili soru yönergesine süresi geçtikten sonra yanıtlanan soru önergesinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından şu ifadeler ile cevap verildi.

“Yasal düzenleme bu şekilde iken Bakanlığımız taşra teşkilatında binlerce okulun her biri tarafından, süreleri bir ay ile 12 ay arasında değişen, ancak çoğunlukla eğitim öğretim yılı süresini geçmeyen ve parça parça yapılan personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında bir tam yıldan az çalışan alt işveren (taşeron) işçilerinin vizeleri, yıllık çalışma süreleri 10 ay olmak üzere 2018 yılı Haziran ayı içerisinde alınmış olup, 2019 ve 2020 yıllarında da aynı uygulama devam etmektedir

Bu itibarla geçici işçilerin yıllık çalışma süreleri, kadroya geçmeden önce 2017 yılındaki son ihale sözleşmesinde belirtilen çalışma süreleri de dikkate alınarak 696 sayılı KHK ve Uygulama Esasları ile 5620 sayılı Kanuna uygun olarak belirlenmiş olup mevcut uygulama dışında Bakanlığımızca yapılacak bir işlem bulunmamaktadır”

İlgili soru önergesi sonrasında Öner, MEB’te çalışan TYP’lilerin haklarına yönelik iyileştirme ve kadro düzenlemesi talep etti.

YORUM EKLE