KYK Kredisinin Faizsiz Verilmesi Faizlerin Silinmesi İçin Kanun Teklifi Komisyonda!

Kredi Yurtlar Kurumu KYK kredisi kullanan yaklaşık 300 bin öğrenciyi yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. TBMM'de sunulan KYK kredi faizlerin silinmesi, KYK kredisinin faizsiz verilemesi teklifi komisyonda. İşte detaylar.

KYK Kredisinin Faizsiz Verilmesi Faizlerin Silinmesi İçin Kanun Teklifi Komisyonda!

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan kanun teklifinde 351 sayılı öğrenim kredileri ve yurt hizmetleri kanununda değişiklik yapılması ile KYK kredisi kullanan 300 bin öğrencinin faizleri silinecek.

Kredi Yurtlar Kurumu KYK kredisi kullanan yaklaşık 300 bin öğrenciyi yakından ilgilendiren gelişmede adaylar borçların silinmesini istemekteler. Sosyal medya gündemine sık sık gelen, hatta görsel medyada gündeme gelen konulardan olan öğrencilerin geri ödemeli kredi borçları için yeni bir gelişme daha yaşandı. TBMM'de sunulan KYK kredi faizlerin silinmesi, KYK kredisinin faizsiz verilemesi teklifi sunuldu. Şuanda Kanun teklifi komisyonda. Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor komisyonunda bulunuyor. Komisyonda 27 Aralık tarihinde gelen tasarıda bazı detaylar şu şekilde;

300 BİN ÖĞRENCİ KREDİYİ ÖDEYEMEDİ;

Yapılan gerekçe açıklamasında 300 bin kişinin krediler yüzünden yasal takip altında olduğu belirtildi. Özellikle son zamanlarda artan işsizlik ve hayat pahalılığı gerekçe olarak gösterildi. Eğitimlerini ailesinden uzak yerlerde devam ettiren öğrencilerin eğitim hayatlarında ekonomik açıdan zorladıkları ve kredi kullanmak zorunda olduğu belirtildi.

FAİZLER SİLİNECEK Mİ?

351 sayılı yüksek öğrenim kredi ve yurt hizmetleri kanununda yapılacak olan değişiklik 351 kanun mülga 15. maddesi başlığı kredinin faizsiz olması olarak değiştirilmesini ön görmektedir. Öğrenim kredisinin verilen miktar üzerinden faizsiz olarak hesaplanması istenilmektedir. Gelişmeleri an bean aktarmarya devam edeceğiz.

İŞİN OLSA

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kyk kredi borçlusu
Kyk kredi borçlusu - 2 yıl Önce

Sadece faizin değil kredinin komple silinmesini istiyoruz.neden böyle eksik bir şey sunmuşlar anlamıyorum. Bu durum yine mutlu etmeyecek. Komple silin gitsin. Bu kadar mı zor yaa ..

Kyk magduru
Kyk magduru @Kyk kredi borçlusu - 2 yıl Önce

Çok haklısınız

Kiredi alan öğrenci
Kiredi alan öğrenci - 2 yıl Önce

Gelecekte de bu sorun devam edecek bari kredi sistemi komple kalksın ya da kaldırılsın.

Kyk borcu ödeyen
Kyk borcu ödeyen - 2 yıl Önce

Ödeyenler nolacak peki

Kyk ödeyen
Kyk ödeyen - 2 yıl Önce

Yeni evliyim kredi borç ödüyorum çok zorlanıyorum hem kira hem kyk yeme içme asgari ücret nasıl geçininim bunaldım silinsin artık..

Ozhan
Ozhan - 2 yıl Önce

deneme

Işsiz kalan üniversite mezunu
Işsiz kalan üniversite mezunu - 2 yıl Önce

Atanamıyorum işsizim ben bu durumda bırakın borcun tamamını ödemeyi ya faizini bile ödeyemem yapıcaksanız herkese faydası olcak bi yöntem bi iş yapın da bizde Allah razı olsun diyelim

akli olan
akli olan - 2 yıl Önce

borc tufe ile yeniden hesaplanfi ana para mi kaldi sadece temerrud faizi silinecek kimseyi kandirmasinlar

Ayşe
Ayşe - 2 yıl Önce

Tamamen silinsin çok zor durumdayız.