KYK Borçlularına Müjde ! Borçlar Erteleniyor !

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş 15 maddelik yeni ekonomi torba yasasına KYK borçlarınında eklendiğini açıkladı.Haberin ayrıntılarını sizler için derledik.

KYK Borçlularına Müjde ! Borçlar Erteleniyor !

Binlerce öğrenci, her gün KYK borçlarının akıbetine ilişkin araştırma yapıyor. hükümetin borçluların banka hesaplarına koyduğu blokeler gençleri korkutmuştu. Ancak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gençleri sevindirecek bir haber geldi. 62 madde içeren torba yasa taslağına, KYK borçlarının ertelenmesine ilişkin bir de madde eklendi. Eğer meclisten geçerse binlerce gencin KYK borcu kanunda belirtilen süreye kadar ertelenebilecek.

Ülkemizde üniversite öğrencileri okul masraflarını idame ettirebilmek için KYK kredisine başvuruyor. Burs alamayan hemen her öğrenciye devlet tarafından öğrenim süreci boyunca kredi veriliyor. Öğrenciler mezun odluktan 2 yıl sona bu kredilerini ödemeye başlamak durumunda bırakılıyor. Ancak işsizlik ve düşü gelir düzeyi gibi durumlar geçlerin bu borçlarını ger ödemekten alıkoyabiliyor. Geçtiğimiz günlerce borçlu gençlerin banka hesaplarına bloke koyulmuş ve ödemelerine ilişkin çalışma başlatılmıştı. Ancak Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gençlere müjde geldi.

Mücbir Sebep Hali KYK Borçlarını da Etkiledi

Corona salgını sebebi ile dara gören ekonomi ve işveren maliyeti, işsizliği artırdı. Bazı işyerleri çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmak durumunda kaldı. Her ne kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 ay süreyle işten çıkarma yasaklansa da, bunun öncesinde pek çok işçi işinden oldu. Dolayısıyla bankalar tarafından kredi borçları 3 ya da 6 ay süreyle ertelenmeye başlandı. Tabi CHP tarafından gündeme gençlerin KYK borçları da getirildi.

Ülkemizde 300 binden faza genç öğrenim kredisi borçlusu. Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş torba yasa taslağına giren konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamasında KYK borçlarının 3 ay süreyle ertelenmesine ilişkin çalışma yürüttüklerini duyurdu. Eğer yasa tasarısı meclisten geçerse KYK ödemelerini yapakta olan gençler 3 ay süre ile ödeme yapmak zorunda kalmayacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Lala
Lala - 2 yıl Önce

3 ay nedir ya dalga geçiyorlar öğrencilerle önce bi faizleri silin devlet faizle öğrencilerden para alıyor.

Ttk
Ttk - 2 yıl Önce

Ya ne anladım 3 ay sonra yine buyur öde diyeceksin bizim amacımız borçların silinmesi siz erteliyorsunuz.sonra gecikme zamlarını da tüfe ye göre şekil verip üzerine yığdıracaksınız değilmi bu öğrenim kredisi alan gençlerin ne farkı var başbakanlık alanlardan ve niye devlet bu paraya zam uyguluyor.lütfen bu krediyi kaldırın milletin borçlarını silmeniz en büyük isteğimdir.

İsmi lazım değil
İsmi lazım değil - 2 yıl Önce

Şaka gibi

Sahipsiz
Sahipsiz - 2 yıl Önce

Ne yani bu bir artı mi ,derhal faizler silinmeli ve ana para da silinmeli ,üç ay ertelemek nedir ya yazık yazik

Gerekli
Gerekli - 2 yıl Önce

Bu borcun silinmesini isteyen bencilleride anlamıyorum.Borca girmemek için burs almadan idare eden ne yapicak ee herkese verilsin madem. Ne uyanıksiniz oturun ödeğin yada almayın

Gerekli
Gerekli - 2 yıl Önce

Bu borcun silinmesini isteyen bencilleride anlamıyorum.Borca girmemek için burs almadan idare eden ne yapicak ee herkese verilsin madem. Ne uyanıksiniz oturun ödeğin yada almayın

Ayse
Ayse - 2 yıl Önce

Bende kredi aldim bir seneligine cunku cok sıkısmistim.ben anaparanin kesinlikle silinmesini istemiyorum.ama faizler haksiz kazanc saglar devlete faizler silinmeli.anaparada yeniden taksiylendirilmeli bune sacmalik.madem oyle devlettle ugrasacagimiza tefeciye basvuralim daha iyi

Musa SERT
Musa SERT - 2 yıl Önce

Önemli tabi yanlış anlaşılmasın ama herkes KYK dan bahsediyor. KYK YURTLARINDA kalanların ödemeleri iptal ediliyor.
ÖZEL YURTTA kalanlar öğrenci değil mi ?
MEB yönetmelikteki maddeye göre kalmadığınız ayları % 30 cezalı ödeyin diyor.

ÖZEL YURTTA kalanlar için YETKİLİLERDEN YARDIM bekliyoruz.