KYK Borçlarının Faizleri Siliniyor! Peki Yeterli Mi? Gençler Ne İstiyor?

Dün yaptığımız haberde gençlerin taleplerini dile getirdik ve KYK borçlarının silinmesini, gençlerin üzerinde adeta bir yük olduğundan bahsetmiştik. Bugün ise yapılan açıklamalarda KYK borçlarının sadece faizinin silineceği yönünde gelişmeler var. İşinOlsa.com ekibi olarak bu konuyu ele alıyoruz...

KYK Borçlarının Faizleri Siliniyor! Peki Yeterli Mi? Gençler Ne İstiyor?

Genç topluluğun sosyal medyada çığ gibi büyüyen bir sorunu var! KYK borçları. İşinOlsa.com ekibi olarak bu konuyu dün ele aldık ve KYK borçları silinmelidir, gençlerin üzerindeki bu yük kalkmalıdır diyerek bu kampanyaya destek olduk. Haberimiz ses getirmiş olmalı ki bu gün edindiğimiz bilgilere göre 300 bin gencin KYK borçlarının gecikme faizleri silineceği yönünde. Sistemde kayıtlı 3.9 milyarlık borçların yapılandırılacağı da haberimizde.

Son zamanlarda peş peşe müjdeli haberler veren hükümet, bu günde gençlerin taleplerini dikkate alarak KYK borçlarının gecikme faizlerini sileceğini ve 3.9 milyarlık borcun yapılandırılması için çalışmalara başlandığı müjdesini verdi.
Yapılan çalışmaya göre öğrencilerden Eylül ayından itibaren artık gecikme faizi uygulanmayacak. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu'nun yaptığı açıklama da; "Üniversite eğitimi süresince öğrenim kredisi almış ancak mezuniyetinden 2 yıl sonra ödemesini gerçekleştirmeyen öğrencilere gecikme zammı uygulanıyordu. Eylül ayından itibaren artık öğrencilerden gecikme zammı alınmayacak. Önümüzdeki dönemde Maliye Bakanlığı'na başvuru yapacak öğrenciler için yeni ödeme takvimi hazırlanacak" diyerek öğrencilerin yüzünü güldürdü.

Öğrencilerin mağdur olmaması için gerekenleri yapmaya çalıştıklarını belirten Sinan Aksu; "Son düzenlemeyle beraber öğrencinin ödeyemediği taksitlerden sonra oluşan faiz ortadan kaldırıldı. İlk ana borcu gibi işlem görecek" diyerek sözlerine devam etti.

1 Milyon 37 Bin Öğrenci Yararlanacak!

Yapılan bu çalışmaların sonucunda öğrenciler kredi faizleri silinmiş şekilde ödemelerini yapabilecekler. Yeni dönemde borcu olanların yapmaları gereken Maliye Bakanlığı'na başvurmak ve gecikme faizlerini sildirmek olacak.
Bakanlığa müracat ile ödeme planı yeniden oluşturulacak ve yeni ödeme takvimi de belirlenecek.Bu düzenleme faaliyete geçtiğinde ise 1 milyon 37 bin gencimiz bu hizmetten faydalanacak. Gençlerimizin 3.9 milyarlık borcu yeniden yapılandırılmış olacak.

Faizlerin Silinmesi ve Yapılandırma Yeterli Olacak Mı

Dün yaptığımız haberimizde gençlerin işsizlik sorunu çektikleri için KYK borçlarını ödeyemediklerini ve 2 yıl sonra gecikme faizi uygulandığını ve hatta bir süre sonra e-Devlet'te vergi borcu olarak göründüğünden bahsederek bu sorunu dile getirmiştik. Bu gün yapılan açıklamalarda ise sadece gecikme faizinin silineceği ve yeni ödeme planı yapılacağı şeklinde çalışmaların olduğuna haberimizde yer verdik.

Gençlerin hükümetimizden talebi faizlerin değil KYK borçlarının tamamnının silinerek üzerlerindeki bu yükten kurtulmak istemeleridir. İşsizlik sorunu çeken gençlerimizin üzerlerine bir de KYK borcu yük olmalalıdır!

Malesefki faizlerin silenerek ana paranın hala gençlerin üzerinde yük olarak kalması yeterli olmamıştır. Daha köklü çözümlerin olması dileği ile...

İŞİNOLSA.COM

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2018, 07:21

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Berfin aladağ
Berfin aladağ - 1 yıl Önce

Yeterli değil asıl kredi ödenmiyor hem iş bulma sıkıntısı hem de kredi borcu altında bulunmak zor bir durum

Nurten
Nurten - 1 yıl Önce

Gerçekten tüm borçları dilinsin hükümetimizden istegimiz Budur okumak iseyen insanları borçlu hale getirmeyin silin lütfen birazda gençleri mutlu edelim

Magdur
Magdur - 1 yıl Önce

Ana borcu silip faizini ödetmek yakışacak bir davranisti

Helin can
Helin can - 1 yıl Önce

Lütfen kredi borçlarının tamamı silinsin magduruz ve işsiziz