KYK Borçları Silinmeli! Gençlerin Tepkisi Çığ Gibi Büyüyor!

Üniversite dönemlerinde Kredi ve Yurtlar Kurumu olan KYK'na başvurarak okudukları dönem boyunca kredi desteği alan öğrenciler mezun olduktan sonra çektikleri iş sıkıntısından dolayı biriken borçlarını ödemekte güçlük çekiyor. Sosyal medyadan bu sorunlarını dile getiren adaylar #KykBorcumuzaÇözümİstiyoruz etiketi ile tepkilerini göstermekteler...

KYK Borçları Silinmeli! Gençlerin Tepkisi Çığ Gibi Büyüyor!

Üniversite mezunu milyonlarca gencin ortak sorunlarından birisi olan KYK borcu bir türlü hükümetin gündemine gelemedi. Gençlerin üniversite okurken maddi zorluklar çektiği için devlet tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu'na başvurarak aldıkları kredi mezun olduktan sonra gençlerin sırtında adeta bir kambur oluyor.

Zaten ülkemizde işsizlik sorunu varken birde gençleri böyle bir borcun altına itmek durumu iyice çıkmaza sokuyor. Gençler devlet büyüklerinden bu konuya el atarak seçim öncesi verilen müjdelerin arasına bu konuyuda eklemelerini ve borçların silinmesini talep ediyor.

Herşey Bu Tweet ile Başladı!

Borçlarını ödemekte güçlük çeken gençler seslerini duyurmak için çareyi sosyal medyayı kullanmakta buldu. Gençlerin sesini duyarak bu konuya el atan CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, attığı tweet ile adeta gençlerin sesi oldu, umudu oldu.
Resmi twitter hesabında "Üniversite öğrencilerimizin aldıkları kredilerin karşılıksız olması için kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundum." şeklinde yaptığı paylaşım ile adeta bu isteğin gündeme gelmesindeki fitili ateşledi. Bu tweetin ardından daha fazla kitle bu sorunu görmüş oldu ve twitterda başlatılan #KykBorcumuzaÇözümİstiyoruz etiketinde buluşarak destek oldu.

Gençler Ne İstiyor?

Okudukları üniversite döneminde maddi zorluk çeken gençler devletten kredi talebinde bulunuyor. KYK tarafından incelenen başvuruların büyük kısmı onaylanıyor ve öğrencilere aylık cüzi bir miktar kredi veriliyor.

Mezun olduktan sonra 2 yıl bu borcu erteleniyor. Ancak 2. yılın sonunda ödemek zorunlu oluyor. Aksi halde faiz işleyerek borçlar dahada ödenemez hale geliyor.

İşsiz kesimin büyük kısmını oluşturan üniversite mezunu gençler zaten ülkede işsizlik problemi olduğunu, üstüne gss borcu ve aylık gss prim ödemesi olduğunu belirterek tüm bunlar yetmezmiş gibi birde KYK borcu eklenerek durumlarının iyice çıkmaza sürüklendiğini belirtiyorlar.

#KykBorcumuzaÇözümİstiyoruz etiketi ile sosyal medyada çıp gibi büyüyen kampanya başlatan gençlere destek tweetleri arasında bazı dikkate değer tepkilerde var. Kampanyaya destek olan iş adamı Mesut Pakdil yazdığı tweette; "İşadamlarının, futbol kulüplerinin milyonluk vergi borcunu silen devlet, bin bir zorlukla okuyan öğrencileri borçlandırıyor. Kredi Yurtlar Kurumu borçları silinsin" diyerek oldukça dikkat edilesi şekilde tepkisini gösteriyor ve gençlerin bu isteğini destekliyor.

Gençlerin devlet büyüklerinden isteği oldukça net ve anlaşılır. Çeşitli zorluklarla okuduklarını, maddi zorluklar yüzünden aldıkları bu kredileri ödeyemediklerini ve devletin bu borçları silmesidir.

Meclise Kanun Teklifi Verildi!

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ gençlerin bu sorununu dikkate alan ilk isimlerden oldu ve olayı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ne taşıdı. Milletvekili Gökdağ bu konuyu meclise teklifte bulundu ve "Türkiye’deki 3 milyonu aşkın işsizden 947 bini üniversite mezunu. Genç mezunların iş bulma sıkıntısına bir de devlete olan kredi borçları yük olmamalıdır. Bu nedenle bu krediler karşılıksız olmalıdır" şeklinde duruma karşı tepkisini dile getirerek çözüm yolunu gösterdi.

ÖZEL HABER - ISINOLSA.COM

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 00:27

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmed
Ahmed - 2 yıl Önce

Böyle devam ederse ne hukumete ne tayyip erdogana oy vermiyeceğim

Sena
Sena - 2 yıl Önce

Gençlerin tepkisi nasıl buyumesin hani yeni nesil bizim eserimiz olacaktı 470 TL veriyorsunuz 285 tlsi yurt parası 80 TL yol parası KYK de öğlen yemeği yok 100 TL de ayda öğlen yemeği ben hangi para ile kitap alacam e bari bunu silin ki benim ailem benim eğitimim için yeni kredi alabilsin bilgisayar almam lazım alamiyorum babam kızım zaten kredi borcun var diyor bilsem bana kredi çıkacağını baştan 50 bin bir bankadan çeker kendime minik bir iş yeri acardm smdi mezun olunca isim de garanti değil birde üstüne borcum var Allaha havalesiniz

Merve  Özer
Merve Özer - 2 yıl Önce

Kesinlikle silinmeli ne iş var ne güç var torpil desen yok alım yok hayatımız karardı ne olursunuz atanamayanlar dan almayın şu parayı lütfen .

Burak dere
Burak dere - 2 yıl Önce

Bu affın çıkması çok iyi olur gençler olarak biraz rahatlariz secimden õnce bu affın çıkmasini dört gözle bekliyoruz hükümet ten

Ezgi
Ezgi - 2 yıl Önce

Sen kalk o kadar vergi borcunu sil kaçak elektirik yapanın ceza borcunu sil ama bizim krediyi silme vermeyin gencled hapse atarlar en fazla iş güc yok ceza evinde bakarlar size ne yapalım yok nerden getirelim verelim bizim 8 trilyon bir malımız yokki bazıları gibi

Fikret
Fikret - 2 yıl Önce

Koskoca devlet kendi öğrencisine sahip çıkamıyor sözün bittiği yer...

büşra
büşra - 2 yıl Önce

silinsiinnn yada atayın bizi atanamadan nasıl parayı yatıracagızz yatıramayız. ya bizi atayın yada kyk borçumuzu silinnn... öğrenci olmak bilee zor iş yaa bu hayattaa okuyalıımı okumayalımmı...

Etem
Etem - 2 yıl Önce

Silinsin tabiki