KYK Borçları ile İlgili Kanun Teklifi Meclise Geldi

KYK Borçları ile İlgili Kanun Teklifi Meclise Geldi.Gelişmeler ve haber hakkındaki son dakika verilerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

KYK Borçları ile İlgili Kanun Teklifi Meclise Geldi

Son zamanlarda gündemde olan ve birçok kişinin de merakla beklediği KYK borçları ile ilgili olan kanun teklifi bugün itibari ile mecliste görüşülmek üzere komisyona gelmiş bulunuyor. Türkiye’de yükseköğretime başlayan binlerce kişinin yararlandığı öğrenim kredisi, üniversite bittikten sonra geri ödemeli olarak öğrencilerden ve ailelerinden temin edilmekteydi. Bu doğrultuda konuyu meclis gündemine getiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer oldu. Gürer’in Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonuna sunmuş olduğu kanun teklifi Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ismi meclise sunuldu.

Kanun gerekçesi olarak ise “Öğrencilerin üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulma garantilerinin olmadığını ve iş arama sürelerinin de uzun olduğu dikkat çekilmekte olup özellikle Türkiye’de öğrenim kredi borcu olan 342.282 öğrencinin bulunduğunun altı vurgulanmıştır. Ayrıca 2018 yılı itibari ile genç işsiz oranının 2019 yılında %26,1’e yükseldiği ileri sürülmüş ve yükseköğretim işsizlik oranının ise %10’dan %12’ye çıktığı ifade edilmiştir.” Kanun teklifinin ise Türkiye’de üniversite okuyup işsiz olan öğrenci ve ailelerini rahatlatma amacı ile sunulduğu belirtilmiştir.

Kanun teklifi ile birlikte öğrenim kredisi borcu olan öğrencilerin işsiz olması durumunda bu borç 3 yıl faizsiz olarak ertelenecek ve eğer yine işsiz kalınması durumunda ise yine 3 yıl ertelenmesi uygun görülecektir şeklinde meclis tarafında ön görülmüştür.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 21:53

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre DEMİRCAN
Emre DEMİRCAN - 1 yıl Önce

Tebrik ediyorum .. gerçekten bunu düşünebilen ilgililerin olması hala umut verici