KYK Borç Silinme ve Yapılandırma İçin TBMM'ye Araştırma Önerisi Detayları!

Kredi Yurtlar Kurumu KYK kredi borcu bulunan yaklaşık 350 bin mezun bulunuyor. Borçlarını ödemeyen gençlerin kyk borç silinme ve yapılandırma için TBMM'de önerge görüşüldü. Mecliste önerge reddedil. Mecliste yapılan görüşmeler güne damga vurdu

KYK Borç Silinme ve Yapılandırma İçin TBMM'ye Araştırma Önerisi Detayları!

Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Kredi Yurtlar Kurumu KYK öğrenim kredisi alarak öğrenimlerinde kullanan ve geri ödeme yapmakta zorlanan yaklaşık 390 bin kişinin sorunları konuşuldu.

Bilindiği gibi iki yıllık veya dört yıllık üniversitede okuyan yüksek öğrenim öğrencileri, gerek sosyal ve kültürel aktivitelerinde kullanmak, Öğrenim giderlerine destek olmak amacıyla geri ödemeli olarak Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi Yurtlar Kurumunun kredisini alarak öğrenimleri boyunca alabiliyor.

KYK borç sorgulama için: https://www.kyk.gov.tr/web/YENI_GRODEME/geriOdemeParametreGiris.do

KYK BORÇ SİLİNMESİ VE YAPILANDIRILMASI TBMM GÜNDEMİNDE;

TBMM'ye araştırma önergesi veren Bursa Milletvekili, Erkan Aydın KYK borcu bulunan ve ödemekte zorlanan kredi borçlularının sorunlarını anlattı. Yükseköğrenim öğrencilerinin henüz işe girmeden daha kredi borçlarından dolayı zor durumda kaldıklarını aktardı. Üniversiteden mezun olan ve iş bulamayan öğrencilerin bir süre sonra borçlarının iki katına ulaştığını aktardı. Milletvekili Aydın Anayasanın 49. maddesinden örnek veren konuşmasına devam etti ve işsizliğin önlenmesi, çalışanların korunmak ve desteklenmesi gerektiği ifade edildi.

YAPILAN AÇIKLAMALAR;

Futbol kulüpleri için yapılan ödemeler gibi iki yıl geri ödemesiz üniversiteden mezun olan gençlere de yararlandırılmasını istedi. Büyük firmalara yapılan borç yapılandırmaları gibi KYK borcu bulunan gençlere de kolaylık sağlanması için çalışma yapılmasını gerektiği ifade edildi. TMM'de bir çok milletvekili söz alarak KYK borç silinmesi ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Yapılan görüşmelerin sonucunda araştırma önergesi için Mecliste oylanması sonucu önerge reddedildi.

KYK borcu bulunan pek çok aday sosyal medya üzerinden de seslerini duyurmaya çalışmaktalar. Bu konuda kyk borç ertelenmesi, kyk borç silinmesi son dakika 2019 gelişmelerini aktarmaya devam ederken, yapılan paylaşımlarda silinmesini isteyen olduğu kadar borçların silinmesini ve yapılandırmasını istemeyenlerinde çok fazla olduğunu söylemek mümkün. Sizde konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 23:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
furkan k.
furkan k. - 2 yıl Önce

Cengiz inşaatın 422 milyon liralık vergi borcunu affettiniz, bizi de hallediverin be gülüm...

Aslı T.
Aslı T. - 2 yıl Önce

Kredi ile okudum fakat 4 yıldr işsizim babamı kaybettm onun maaşıyla geçiniyorum nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum lütfen silinsin borçlar yardımcı olun .

Ayşan karataş
Ayşan karataş - 2 yıl Önce

Borçlar silinsin silinmeszse bile yarısı geri ödemeli olsun

Şeyma Gür
Şeyma Gür - 2 yıl Önce

Bu kredi veya burs neye göre cıkıyor orası ayrı bir konu. Okuyoruz is bulamıyoruz kredi ödemelerimiz kalıyor üstüne bir de faiz. Bir kolaylıkta yapmıyorlar. Insanları böyle perisan ediyorlar. Is guc bulma derdine düşüyoruz aldığımız para kira kndini masraflarimiz elde 0... Bir an önce hal caresine baksınlar.

Seher Güç
Seher Güç - 2 yıl Önce

Aldıgımız geri ödemeli bursu sorumlu bulundugumuz tutarla sınırlı kalmalı ki ödeme gücünü bulabilelim lütfen burslu öğrenci ile eşit tutulamayız lakin adil davranılmalı iş yok atama yok gelir yok borcu ödeyemiyoruz ve ger geçen gün artıyor .

Bahadır aksakal
Bahadır aksakal - 2 yıl Önce

Silinsin borçlar yazık günah bize ya belimizi dogrultamiyoz bu borçtan ben daha ödeyemedim işsizim.ayrıca gss de silinsin işsiz insana bu zulüm dur resmen benim 4bin tl olmuş yazık değil mi bana ben nerden ödeyeyim onu...

Deniz t.
Deniz t. - 2 yıl Önce

Eskiden kyk borcu ödeyenler hiç itiraz etmesinler. Bunun adı haksızlık değildir çünkü bir af, bir kanun gibi benzer bir şey çıktığı zaman sadece o dönemdekiler yararlanır. Bu da o dönemdekilerin kısmetidir. Birçok yasa çıkıyor farklı konularda ve ondan öncekiler itiraz etmiyor. Ama Kyk borcu konusunda eskiden para ödeyenler itiraz ediyor. Yapmayın arkadaşlar, bencil olmayın. Keşke herkes her yeni çıkan güzel kanunlardan yararlansa ama bu mümkün olamıyor. Bu yüzden bırakın itiraz etmeyi , destek olun. Silinsin Kyk borçları, şu an da halihazırda ödeyenin de silinsin, ödemesi gerekenin de ... artık biz mezunların yüzünü iş sahibi ederek güldüremediniz bari buradan güldürün.

Zehra Akyüz
Zehra Akyüz - 2 yıl Önce

Evet kredi aldık okuduk ama işsiziz ne borçlar affedildi bu mu affedilmicek..