KYK Borç Affı Gündemi! TBMM'de Gündeme Gelen KYK Borç Silinmesi Son Durum!

Kredi Yurtlar Kurumu KYK kredisi borç silinmesi için TBMM gündemine gelmişti. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in yakından takip ettiği kyk borç silinmesinde son durum nedir?

KYK Borç Affı Gündemi! TBMM'de Gündeme Gelen KYK Borç Silinmesi Son Durum!

Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündeme ilişkin bazı konularda meclis kurulunda görüşmeler yapılıyor. Yüksek öğrenimlerinden Kredi Yurtlar Kurumundan aldıkları kyk kredi borçlarını ödemekte zorlanan 300 Bin' yakın aday kyk borç silinmesini istedi. 10 Temmuz tarihinde kyk borç silinmesinde son durum nedir diye merak eden adaylar için son gelişmeleri aktarıyoruz.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM'de sunduğu kanun teklifine göre Kredi yurtlar kurumundan eğitimleri nedeniyle kredi kullanan öğrencilerin iş başlangıç tarihlerini esas alarak 3 yıl daha ötelenmesini ayrıca bu süreçte yeniden işten çıkmak zorunda kalanlar için ise ertelenmenin devam etmesi istenilmektedir.

KYK BORÇLARI NE ZAMAN ÖDENMESİ GEREKİYOR?

Kredi yurtlar kurumundan kredi ile borçlanan öğrenciler normal eğitimlerinin tamamlanmasının ardından 2 yıl sonra bu kyk Borçlarını geri ödemeleri gerekiyor. Öğrenimlerine devam ederken öğrenciliği ile ilişiği kesilenler ise öğrenciliklerin bitiminden sonra 2 sonraki aydan itibaren borçlarını geri ödemeye başlamaları gerekmektedir. Erken ödeme yaparak kredi borçlarının daha az olması durumu bulunmamaktadır.

KYK BORÇ SİLİNMESİ YADA ERTELENMESİ;

Mevcut düzenlemelere göre lisans öğrenimlerinden sonra yüksek lisans bitirenler öğrenimlerinin bitiminden 4 yıl sonra borçlarını ödemeleri gerekiyor. Lisans bölümlerinin mezun olup doktora yapanlar için ise doktora eğitimlerinin ardından 2 yıl sonra borçlarını ödemek durumundadırlar. Belirtilen durumlarda adayların kayıtlarını yaptırmasının ardından otuz gün içerisinde e-devlet üzerinden başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 21:49

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamu yönetimi mezunuyum
Kamu yönetimi mezunuyum - 13 ay Önce

Kamu yönetimi mezunuyum kamu yönetimi mezunlarına kadro açılmasını istiyoruz Kamu yönetimi mezunlarına ağırlık verilmelidir sesimizi duyun artık lütfen destek verin arkadaşlar farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz lütfen destek olun bizlere müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır lütfennnnnnnnn gerçekten bekliyoruz lütfennnnnnnnn