Kuzey Kore uzaya uzun menzilli roket fırlattı!

Kuzey Kore uzun menzilli roket fırlattı. Kuzey Kore uzaya uzun menzilli roket fırlattı. Yapılan bu fırlatmaya birçok ülkeden kınama gecikmedi. İşte detaylar.

Kuzey Kore uzaya uzun menzilli roket fırlattı!

Kuzey Kore uzun menzilli roket fırlattı. Kuzey Kore uzaya uzun menzilli roket fırlattı. Yapılan bu fırlatmaya birçok ülkeden kınama gecikmedi. İşte detaylar.

 


Hidrojen bombası denediğini açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği Kuzey Kore, bu kez de uzun menzilli füzelerle uzaya uydu fırlattı. Kuzey Kore, uzun menzilli füzeyle fırlatılan uydunun belirlenen yörüngeye oturduğunu açıkladı. ABD uzun menzilli füze kullanıldığını doğrularken, Asya ülkeleri Kuzey Kore’ye sert tepki gösterdi. Seul yönetimi ise Pyongyang’ın hamlesinin ardından Washington'la ABD savunma sistemlerinin Güney Kore'ye yerleştirilmesini görüşebileceklerini söyledi.
İlk olarak ABD Strateji Komutanlığı (USSTRATCOM), Kuzey Kore’nin TSİ. 02.30 sularında Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze fırlattığını açıkladı. Kuzey Kore Merkez Televizyonu ise daha sonra bir açıklama yaparak Kwangmyongsong-4 (Parlayan Yıldız-4) adlı uydunun başarılı şekilde belirlenen yörüngeye oturduğunu duyurdu.


DÖRT PARÇA DÜŞTÜ
Kuzey Kore ayrıca, uyduyu taşıyan füzenin 10 bin kilometre menzile sahip olduğu ve ABD topraklarına ulaşacak yeterlilikte olduğunu savundu. Japonya ise roketten ayrılan dört parçanın Pasifik Okyanusu'na düştüğünün belirlendiğini ve Güney Kore ile Japonya sınırları içinde hasar tespit edilmediğini belirtti.


Öte yandan Çin resmi basınında çıkan haberlere göre, Washington yönetimi, uyduyu yörüngede takip etti, ancak ABD ve müttefikleri için ‘tehdit oluşturmayacağı’nı kaydetti.
Kuzey Kore’nin uzun menzilli füzelerle uydu fırlatmasının ardından Asya ülkelerinden arka arkaya açıklamalar geldi. 
JAPONYA'DAN İTİDAL ÇAĞRISI 
Japonya Başbakanı Şinzo Abe, “Halkımızın tam güvenliğini korumak için eyleme geçeceğiz” derken, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ‘Kuzey Kore'nin uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen uydu fırlatma işlemini gerçekleştirmesinden üzüntü duyulduğu’ yönündeki Pekin'in tepkisini dile getirdi ve taraflara ‘itidal’ çağrısında bulundu.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ise olayı ‘tolere edilemeyecek derecede provokatif’ olarak nitelendirdi.
Bu arada, Seul yönetiminden sabah saatlerinde yapılan açıklamada, ABD savunma füzelerinin Güney Kore’ye yerleştirilmesi için Washington ile görüşmelere başlanabileceği duyuruldu.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE