Kurban Etinden Koronavirüs Bulaşırmı Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı!

Kurban bayramında kurban kesiminde koronavirüs bulaşma riskleri hangi durumda var? Kurban etinden koronavirüs bulaşır mı? Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü açıkladı!

Kurban Etinden Koronavirüs Bulaşırmı Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı!

Kurban etinde koronavirüs olur mu bilim kurulu üyesi açıkladı!

Müslümanların ibadetlerinden bir tanesi olan Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Dünya genelinde salgın hastalık olarak ilan edilen Covid-19'un sosyal yaşamı derinden etkilemesi ile müslümanların ibadetlerinde de riski azaltacak bazı tedbirler alındı. Umre ve hac ibadetlerinin salgın nedeniyle yapılamaması ardından camilerde ibadete ara vermişti. Türkiye genelinde camiilerde sosyal mesafe ile Cuma namazları ve ibadetler yeniden başladı. Maddi durumu olan kişilerin yapabildiği ibadetlerden bir tanesi olan kurban kesimi bu sene koronavirüs önlemleri kapsamında yapılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yürütülen Bilim Kurulu tarafından yeni tedbirler önümüzdeki günlerde alınması ve ardından Bakanlar Kurulunda bazı kararların olması bekleniyor. İl bazında sokağa çıkma yasağı yapılmayacak. Fakat kurban kesimlerinde kalabalığın önüne geçmek amacıyla bazı tedbirler alınacak.

KURBAN ETİNDEN KORONAVİRÜS BULAŞIRMI?

Bilim kurulu üyesi Profesör Dr Tevfik Özlü sosyal medya hesabından bu sorunun cevabını verdi kurban etinden koronavirüs bulaşma bulaşmayacağını sorusunda bu konunun biraz karışık olduğunu birkaç adımda yanıtlamaya çalışacağım diyerek açıkladı.  Virüs taşıyan kişilerden, damlacıklar yoluyla etin üzerine gelirse virüsün burada birkaç saat canlı kalabileceğini birkaç saat içerisine bulaşma olabileceğini ifade etti. Fakat etin usüllerine uygun olarak pişirmesi halinde bulaş riskinin olmayacağını aktardı. Ete el ile dokunduğumuzda elimizi sabun ile yıkamadan ağzımıza ve burnumuza dokunmamız gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Kurban kesimi için oluşan kalabalıklarda virüsün bulaşma riskinin bulunduğunu ifade etti.

AÇIKLAMANIN TAMAMI;

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2020, 14:16
YORUM EKLE