KPSS Şartsız Memur Alımı Yapan Kamu Kurum ve Kuruluşları

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) şartı olmadan memur alımı yapan kamu kurum ve kuruluşları var mı? Varsa bu kurumlar hangileridir?

KPSS Şartsız Memur Alımı Yapan Kamu Kurum ve Kuruluşları
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından iki sene de bir KPSS B grubu ve her sene KPSS A grubu sınav düzenlenmektedir. Bu sınavlara giren adaylar yüksek puan alarak memur olmaya çalışırken sınava kötü hazırlanan ya da stres yüzünden puanı iyi olmayan adaylar bir daha ki KPSS sınavını beklemektedir. Peki Kamu Personeli Seçme Sınavına girilmeden memur olunmuyor mu? Tabi ki KPSS sınavına girmeden memur olabilirsiniz belirlenmiş olan kamu kurum ve kuruluşları bünyesine aldığı memurların KPSS'ye girip girmediğine bakmamaktadır.

KPSS'siz Memur Alan Kurumlar

Peki KPSS şartı olmadan memur alımı yapan kurumlar hangileridir? İşte tam liste;

Cumhurbaşkanlığı,
Başbakanlık
Başbakanlık Basın Müşavirliği,
Bakan Yardımcılıkları,
Savunma Sanayi Müsteşarlığı,
Gelir İdaresi Başkanlığı,
TBMM Memurlukları,
Toplu Konut İdaresi,
Özelleştirme İdaresi,
AB Bakanlığı Başkanlıkları.

Yukarıda belirtilmiş olan kurumların tamamı KPSS sınavı şartı olmadan memur alımı yapmaktadır. Söz konusu kurumlara girmeniz için bazı belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Örneğine bazı kurumlar Yabancı Dil Sınavına girmiş olmanız ve iyi bir puan almış olmanızı istemektedir. Yine yukarıda adı geçen kurumlar KPSS şartı aramamakta fakat personel alımında mülakat ya da yazılı sınavlar düzenlemektedir. Bu sınavlardan başarılı puan alan adaylar ise kendi bünyelerinde memur olarak istihdam etmektedir.

YORUM EKLE