KPDK’dan Sonra Gözler 3600 Ek Göstergede!

KPDK toplantısı sonrasında gözler 3600 ek göstergeye döndü. KPDK toplantısında da 3600 Ek gösterge konusu ele alındı. 3600 ek gösterge detayları haberde:

KPDK’dan Sonra Gözler 3600 Ek Göstergede!

Gözler milyonlarca öğretmen, polis, din görevlisi ve sağlık çalışanının merakla beklediği 3600 ile ilgili olarak geçtiğimiz KPDK toplantısı ve sonrasında çevrilmişti. Özellikle geçtiğimiz yıl sonu itibari ile çalışmaların olduğu açıklanan ek gösterge ile ilgili olarak ise toplantıda Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci açıklamalarda bulundu. Peki konuya ilişkin yetkililerden bir açıklama yapıldı mı, toplantıda neler konuşuldu, işte 3600 ek göstergeye ilişkin güncel detaylar ve bilgiler.

KPDK Toplantısında Ele Alındı

Geçtiğimiz gün itibari ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşen KPDK toplantısında 33600 ek gösterge konusu da gündeme geldi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci tarafından yapılan açıklamada:

“Memurlarımız, kamu hizmetlerinin sunumu noktasında hayati risk altında görev yapan çalışanlarımızın ekonomik olarak sıkıntı yaşamaması için yıllardır beklemekte olan 3600 ek gösterge sorununun bir an önce taleplerimiz çerçevesinde çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Ayrıca görevi başında COVID-19 virüsüne maruz kalarak olumsuzluk yaşayan kamu çalışanları açısından bu durumun bir meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması yerinde olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Ek Göstergede Son Durum

Her ne kadar KPDK toplantısında detaylı olarak ele alınması beklense de gündemli toplanılmaması sebebi ile 3600 ek göstergeye ilişkin açıklamalar Kahveci tarafından açıklananlar ile sınırlı olup hükümetin ise konuyla ilgili yeni bir paylaşımı olmadı. Bu noktada en güncel açıklama ise geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan gelmiş olup Soylu yaptığı açıklamada:

“Sayın Cumhurbaşkanımız hem partimizin Merkez Yönetim Kurulu'ndaki toplantıdan sonra Sayın Ömer Çelik'e açıklattırdı. Cumhurbaşkanımız, başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanımıza talimat verdi. Bu konuda topyekûn bir çalışma yapılıyor. 'Artık bu konuyu bitirelim, bir daha bu konuyu gündeme getirmeyelim” ifadelerine yer vererek çalışmaların devam ettiğini vurgulamıştı.

3600 Ek Gösterge Kimleri İlgilendiriyor?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki ek gösterge cetvelinin yeniden belirlenmesi ile birlikte öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin bu değişiklikten yararlanması bekleniyor. Bu sayede yaklaşık 1,5 milyon memurun emekli aylığı ve ikramiyeleri artacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
emektar
emektar - 3 yıl Önce

yeter artık ne kadar oyalayacaksınız kaç yıldır bekliyoruz halen çalışılıyor

Emekli
Emekli - 3 yıl Önce

3 dönemdir Ak partiye oy veriyordum. 3600 sözünü tutmadığı için belediye başkanı seçimlerinde vermedim. Sözünü yerine getirirse oy alır. Yoksa yok. Bu kadar net.