Kış Saati Uygulamasına Ne Zaman Geçilecek?

Türkiye’de 2016 yılından beri yaz saati uygulaması kış aylarında da devam ediyor. Ancak bu uygulama kışın havanın erken kararması nedeniyle vatandaşlardan tepki almıştı. Konuyla ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan kararla kış saati uygulamasına tekrar geçileceği açıklandı. Peki kış saati uygulamasına ne zaman geçilecek? Detaylar haberimizde…

Kış Saati Uygulamasına Ne Zaman Geçilecek?

Vatandaşların son günlerde merak ettiği konularda bir tanesi “kış saati uygulamasına geçilecek mi?” Bu sorunun yanıtı Resmi Gazete’de yayımlanan kararla açığa kavuştu. Bu yıl Ekim ayında saatler bir saat geri alınacak ve kış saati uygulamasına geçilecek.

SAATLER NE ZAMAN GERİ ALINACAK?

23 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete ilanında yer alan bilgilere göre kış saati uygulaması 28 Ekim Pazar Günü saat 04.00’te geçilecek ve saatler bir saat geri alınacak. Bu tarihte vatandaşlar saatlerini kontrol etmeli ve mağduriyet yaşamamak için dikkatli olmalı.

NEDEN YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASI VAR?

Yıl boyunca güneş enerjisinden daha fazla oranda yararlanmak için yaz ve kış saati uygulaması kullanılıyor. Türkiye matematiksel konumu nedeniyle 2. ve 3. saat dilimlerini coğrafyasında barındırıyor. Bu nedenle iki farklı saat dilimi belirli dönemlerde kullanarak gün ışığından daha fazla yararlanılması ve enerji tasarrufu sağlanıyor. Yaz öncesi saatler bir saat ileri, kış öncesi ise saatler bir saat geri alınıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 10:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aysel demirez
Aysel demirez - 2 yıl Önce

Haber bu yılın haberi ama içeriğinde 2016 dan bahsediliyor ama 2018 de ne zaman alınacağı net belirtilmemiş. Daha açıklayıcı haber içeriği plabilir.

Berk Ay
Berk Ay @Aysel demirez - 2 yıl Önce

Sen okuduğunu anlamazsan haber ne kadar açıklayıcı olsada bişey değişmez, 2016dan beri diyor ve 28 ekimde saatler geri alıncak diyor daha ne kadar açıklayıcı olsun?

Atk
Atk - 2 yıl Önce

Okumayi öğrenin önce.