Kira Zorluğu Çekene 755 TL’ye Kadar Maddi Destek!

Virüs salgını nedeni ile kira ödemelerinde zorluk çeken vatandaşlara yardım geliyor.Gerekli başvuruların yapılması sonrasında 755 TL'ye kadar yardım veriliyor.

Kira Zorluğu Çekene 755 TL’ye Kadar Maddi Destek!

Özellikle virüs salgını ile zor zamanlar yaşadığımız şu günlerde birçok kişi farklı yardım ve desteklerden yararlanma olanağı da bulunuyor. Bu yardım ve destekler farklı kalemlerde sağlanmakta olup bunlar arasında ise kira ödemede güçlük çekenler için kira yardımı yer alıyor. Kira yardımı almak isteyen vatandaşların ise sağlaması gereken birtakım başvuru şartları yer almakta olup aynı zamanda nereye ve nasıl başvuru yapılacağına ilişkin açıklamalar ise detaylarda yer almaktadır.

Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

Kira yardımı almak isteyen vatandaşların sağlaması gereken şartlar arasında bireylerin gayrimenkul varlığının bulunmaması, kira yardımı alacak kişilerin sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmıyor olması, devletten başka bir kalemde yardım ve destek alınmıyor olması, işsizlik maaşı almamak, gelir tespiti sonucuna uygun olmak başvuru şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Kira yardımları alınan devlet kurumuna ve mali duruma göre değişmekte olup büyükşehir belediyesi olmak üzere 595 TL ile 960 TL arasında değişen bir beden ödenmektedir. Bakanlığın illere göre değişen kira yardımları da olmakta olup bu yardımlar da 595 TL’den 755 TL’ye kadar değişebilmektedir. Aynı zamanda illere göre kira yardımı kentsel dönüşüm çerçevesinde değişebilmektedir. Kentsel dönüşüm için ise ödenen tutar da bazı şartlara göre değişmektedir.

Nereye Başvuru Yapılır?

Devlet tarafından sağlanan kira yardımları farklı kurumlar tarafından sağlanmakta olup bu çerçevede Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetlere bağlı sosyal yardımlaşma müdürlükleri,Kaymakamlık,Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları,Belediyeler,Özel vakıflar,Dernekler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımından yaralanmak isteyenler için https://www.turkiye.gov.tr/csb-kentsel-donusum-kira-yardimi-basvurusu-4621 e-devlet adresinden başvuru yapmak mümkündür. Diğer kira yardımları için ise bireylerin ilgili kurumların il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 13:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çetin Keleş
Çetin Keleş - 2 yıl Önce

Kiracıyım çalışmıyorum kirayı ödüyemedim lütfen yardımcı olun lütfen

Murat köksal
Murat köksal - 2 yıl Önce

Lütfen bana yardımcı olun kirada çok zorlanıyorum

Yelda yalçın
Yelda yalçın - 2 yıl Önce

Lütfen ev kiramı ödeyemiyorum çok zordurumdayim eşim yövmiyeyle çalışıyordu ama şimdi çalışamıyor lütfen yardımcı olurmusunuz

Sevda gezer
Sevda gezer - 2 yıl Önce

Cok caaresiziz kira edemiyoruz ayrıca hiç bir gelirim yok 2 yasında kucuk cocugun su bile alamıyorum saolun komşular az cok demeden yardım ediyorlar ama devletimiz bize yardim etsin

Sevda gezer
Sevda gezer - 2 yıl Önce

Cok caaresiziz kira edemiyoruz ayrıca hiç bir gelirim yok 2 yasında kucuk cocugun su bile alamıyorum saolun komşular az cok demeden yardım ediyorlar ama devletimiz bize yardim etsin

Seda karakaya
Seda karakaya - 2 yıl Önce

Boşandım kızımla oturuyorum kirada yım calısmıyorum yardım istiyorum ilgilenirseniz sevinirim teşekkürler

Ahmet
Ahmet - 2 yıl Önce

Asgari ücretle çalışıyom maçının 600 tlsi icraya kesiliyor 3 çocuk okuyor kiramı ödüyemiyom yardımcı olurmusunuz kiram aylık 400tl

Çiğdem  tosun
Çiğdem tosun - 2 yıl Önce

Kiramı ödeyemiyorum devleten yardım alarak geçimimi sağlıyorum Allah rızası için yardım edin