KHK İle İhraç Edilen Memurlar İçin Mahkeme Hukuka Aykırı Dedi

OHAL'den dolayı Kanun Hükmünde Kararnameler ile işlerinden ihraç edilenlerden birisinin Bölge İdari Mahkemesine başvurusu sonuçlandı ve Mahkeme ihraç edilmesinin hukuka aykırı olduğu kararına vardı. Peki mahkemenin aldığı karanın detaylarında neler yer aldı? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

KHK İle İhraç Edilen Memurlar İçin Mahkeme Hukuka Aykırı Dedi

Olağanüstü hal kapsamında Kanun Hükmünde Kararnameler ile işlerinden ihraç edilen memurlar olmuştu. Bir memurun ihraç edilmesinden sonra soluğu Bölge Mahkemesinde aldı ve Mahkeme kararını verdi. Mahkemenin aldığı kararların satır başlıkları ise şu şekilde oldu: Mahkeme vardığı kararda yapılan bu ihracın hukuka aykırı olduğuna karar verdi. Peki mahkemenin aldığı kararların detaylarında neler yer aldı?

İŞTE DETAYLAR

Kanun Hükmünde Kararnameler ile işlerinden ihraç edilen yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren bir karara imza atıldı. Mahkeme verdiği karar da bunun hukuka aykırı olduğunu söyledi. Mahkemenin verdiği kararın ayrıntılarında şunlar yer aldı: Davacının terör örgütü ile bağlantısı olduğuna dair somut bir belgenin dava dosyasında bulunmadığı için görevine son verilmesi kararının mahkeme tarafından hukuka aykırı bir karar olduğuna karar verildiği söylendi. Hukuka aykırı bir işlem yapıldığından dolayı davacının yoksun bırakıldığı özlük haklarının geri verilmesi gerektiği, yoksun kaldığı özlük haklarının aylarının hesaplanarak yasal faizi ile birlikte davacıya ödenmesinin gerektiği kararına vardığı açıklandı.

YORUM EKLE