Kamu’ya Yapılacak Alımlarda Her Şey Şeffaf Olmalı

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına yapılan alımlarda ne kadar hassas davranılırsa, o kadar adil bir sonuç elde edilecektir. Bununla birlikte, işlenecek sürecinde daima önceden bildirilmesi, daha adil bir sonuç için gereklidir.

Kamu’ya Yapılacak Alımlarda Her Şey Şeffaf Olmalı

Türkiye’nin geneline baktığımız zaman, her 5 kişiden 3’ü devlet memuru olmak istiyor. Bunun nedeni, sabit çalışma saatleri, yüksek maaş ve tüm hakların sağlanması. Hal böyle olunca, açılan Kamu Personeli alımlarında da ciddi oranda başvuru yer alıyor. Her zaman sürecin ve yapılması gerekenlerin, aranan özelliklerin ve sonuçların ne zaman ve neye göre açıklanacağı önceden bildirilmesiyle birlikte, insanlara daha şeffaf bir sunum gerçekleşecektir.

Söz konusu alımların geneli Devlet Personel Başkanlığı üzerinden veya İŞKUR üzerinden gerçekleşmektedir. Bununla birlikte, vatandaşların genelde istedikleri her şey net.. Alım koşulları, kaç kişi alınacağı, hangi şartlardan alım yapılacağı, sınav süreçleri, mülakat süreçleri ve sonuçların nasıl açıklanacağı gibi detayların ilanlarda yayınlanmasının büyük bir faydası olacağı gibi; başvuru yapacak insanlar arasındaki eşitsizliği de ortadan kaldıracak unsurlar olarak belirlenebilir. Her zaman adil olması gereken devlet kurumları üzerinde daha fazla yük olduğu için, buna özenle dikkat edilmesi gerektiği de bilinmektedir.

Kamu Personeli Alımlarına Belli Şartlar Getirilmeli

Rekabet ortamından ziyade, haksız işe alımların ortadan kaldırılması için tüm süreçlerin daha da netleşmesi ve şeffaflaşarak tek düz alım sisteminin geliştirilmesi gerekmektedir. Vatandaşların mağdur olmadan gerekli olan şartları sağlamasıyla birlikte, en iyi sonuçlar alınacağı da bilinmelidir.

YORUM EKLE