Kamuda Hamile Personele İdari İzin verildi? Memur-Sen Engellileri de Kapsamasını İstedi!

1 Haziran tarihi itibari ile kamu çalışanlarından hamile olanlar idari izinli sayılacak? Engelli kamu çalışanları için yeni gelişme varmı?

Kamuda Hamile Personele İdari İzin verildi? Memur-Sen Engellileri de Kapsamasını İstedi!

Kamuda hamile personele idari izin verilecek. Memur-sen engelli personele de idari izin sayılmasını talep etmişti. Cumhurbaşkanlığı idari işler Başkanlığı tarafından kamu kurumlarında 1 Haziran tarihi itibariyle normalleşme kapsamında idari izinli sayılacak olan çalışanların kapsamını genişletti.

Memur-sen Konfederasyonu geçtiğimiz gün aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yazı ile talepte bulunarak; hamile personel, yasal süt izninde bulunan kamu personelleri ile engelli personelin 1 Haziran tarihi itibarıyla idari izin verilen çalışanlar arasına dahil edilmesini talep etti. Koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni bir süreç başladı. 1 Haziran tarihinde kontörlü sosyal hayat kapsamında bazı işyerlerinin faaliyetlerine kaldığı yerden devam etmelerini ve kamu kurumlarında esnek çalışma modelinin sonlandırılarak idari izin olarak sayılan çalışanlardan bir kısmının görevine başladılar. Memur Sendikaları Konfederasyonu tarafından geçtiğimiz gün açıklanan bir yazıya göre tüm dünya ülkelerini etkisi altına alınan koronavirüs ile sağlık çalışanları olmak üzere kamu görevlileri tarafından virüse karşı canla başla yoğun bir mücadele verildiği çalışanların kamu sağlığı ve kamu düzeni bakımından tedbirler neticesinde vaka sayısının azalması sağlandığı vurgulandı.

29 Mayıs tarihli Resmi gazetede açıklanan kamu kurum ve kuruluşlarındaki normalleşme süreci kapsamında alınacak tedbirlerle ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'nin 60 yaş üzeri olanlar ve kronik rahatsızlığı bulunanlar idari izinli sayılacağı belirtilmiş ve Kamu görevlilerinin normal çalışma sistemine gelişmeleri istenilmiştir. Genelge kapsamında engelli personel yasal süt izninde bulunanlar, hamileler virüs tehdidini tamamen ortadan kalkmaması nedeniyle idari izinli sayılmaları konusunda yazı ile talepte bulunulduğu ifade edilmişti. Cumhurbaşkanlığının bugün 81 il geneline göndermiş olduğu yazıya göre hamile personellerinde idari izni sayılmalarına karar verildi. Gebeliği 24 haftasından başlanarak 30 haftasında kadar süren içerisinde kamu çalışanları idari izin sayılacak.

Engelli personellere yönelik olarak henüz bir idari izin bulunuyor. Gelişmeler oluğunda anında öğrenmek için TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2020, 12:54
YORUM EKLE