Kadroya Geçen Taşeron İşçilerin İzin, Maaş ve Sosyal Hakları Belli Oldu!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının taşerondan kadroya geçiş düzenlemesi sonrasında kadro alan işçilere müjde. Maaş zammı, ikramiye ödemeleri, çocuk yardımı gibi pek çok mali ve sosyal haklarında yeni bir yönetmelik ile düzenleme yapıldı. İşte yeni gelişmeler..

Kadroya Geçen Taşeron İşçilerin İzin, Maaş ve Sosyal Hakları Belli Oldu!

Taşerondan kadroya geçen işçilere maaş zammı ne kadar olacak? 2 ocak tarihi itibari ile kamu kurumlarında kadroya alınan işçilerin sosyal ve mali haklarında yeni bir düzenleme yürürlüğe girdi. Bilindiği gibi 900 bin işçiyi ilgilendiren düzenleme sonrası 81 il merkezinde ve ilçelerde işçilerin kadroya geçişi Nisan ayının ilk haftasından itibaren tamamlandı. Taşeron tamamen kaldırıldı. Ayrıca KİT işçileri kadro için yeni bazı sürpriz haberlerin açıklanması beklenmekte. İşin olsa ekibi olarak KİT işçilerinin kadroya geçişi için gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Diğer yandan kadroya geçmeye hak kazanan işçiler bakımından sosyal ve mali hakların düzenlemesi için ÇSGB yeni bir yönetmelik yürürlüğe girdi. Yönetmelikte işçilere aylık ve yıllık yapılan bazı ödemelere ilişkin önemli ayrıntılar bulunuyor.

MAAŞ ZAMMI!

375 sayılı KHK'nın geçici hükümleri uyarınca sürekli işçi statüsüne geçiş yapan işçilerin ücretlerinde zam yapıldı. Buna göre maaşlarda yüzde 4 oranında iyileştirme yapılacak. 1 Ocak - 30 Haziran işçilerin günlük çıplak maaşlarında Yüzde 4 zam yapıldı. 01 Temmuz - 31 Aralık tarihleri arasında yüzde 4 oranında zam yapılacak. 2019 yılında ise Ocak- Haziran döneminde yüzde dört, Temmuz - Aralık döneminde yüzde dört olmak üzere toplamda yüzde sekiz zam yapılacak. 

İKRAMİYE ÖDEMESİ;

İşçilere yılda 10 gün ikramiye ücreti ödemesi yapılacak. Bir yıl dolmayan işçilere orantılı olarak ödeme yapılacak. 

ÇOCUK YARDIMI;

Kadro alan işçilerin çocuk yardımcı için 3 çocuk sınırlı olmak üzere her çocuk için 25,00 Tl yardım alacak.

YEMEK ve YAKACAK YARDIMI;

Çalışan işçilere günde bir öğün yemek verilmesi, yemek verilemediği dönemlerde ise öğünler için 5,00-Tl yemek yardımı ödenmesi gerekecek. Yakacak yardımında ise her ay 30,00 Tl ödeme yapılacak.

Diğer yardım ödemelerinde direksiyon primi ödemesi şoför olarak görev alan işçileri kapsamakta bu işçilere günde 2,00 Tl ödeme yapılacak. Bulaşıcı hastalık riski taşıyan mesleklerde çalışanlar için 2,00Tl ödeme risk primi ödenecek. Güvenlik görevlilerine fiilen çalışan günler için 2,00 Tl ödeme yapılacak. 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 17:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Koç
Koç - 4 yıl Önce

Taşerona yazık oldu kadro olsa ne olacak gelir adaletsizliği var böyle kadro olurmu yazıklar olsun üzerimizden yendiğiniz paraların zehir olsun

Ali
Ali - 4 yıl Önce

Budaya budaya bişey kalmamış işçiye

Kit
Kit - 4 yıl Önce

Siz insanlara zulm ediyosunuz ama ALLAH yarına bırakır ama yanınıza bırakmaz o koltuklarinizi elbet kaybedeceksiniz elbet saltanatiniz bitecek bakalım RABBIMIN huzurunda ne cevap verceksiniz belediyede bir mudur maaşı 15.000 tl ama aynı diplomaya sahip bir taşeron işçi yemek yardimi 5tl çocuk yardımı 25 tl falan filan Allah sizi ıslah etsin

Taşeron
Taşeron - 4 yıl Önce

Çakma kadroya çakma oy, seçim yakın görüşeceğiz

Belediye taşeron agır vasıtalı şöför
Belediye taşeron agır vasıtalı şöför - 4 yıl Önce

Sen diğerlerine yakacak yardımı...ikramiye...mesai...bire üç yögmiye...çocuk yardımı...?belediyede çalışanlar onun bunun çocukları mi ya bizide aynı statüye getir yada ??????

Fırat
Fırat - 4 yıl Önce

şirkete verilen farkı çalışana verecez diyodu cumhurbaşkanı neden verilmedi yandaş çıktı versene çalışana işte

Yuksel
Yuksel - 4 yıl Önce

Yazıktır meydanlarda atıp tutuluyor iş yapmaya gelince ortada birşey yok ikramiye onuda düşürdüler insan ayrımı bu kadar kolay mı vicdanları bırakıyoruz biz sizleri elediyelere bu ayrım sebebi nedir

Vatandaş
Vatandaş - 4 yıl Önce

Beklediğimiz hiç bir şey olmadı malesef 52 günlük tediyede yalan oldu offffff off