Kadroya Geçen Taşeron İşçilere Verilen Haklar!

Çalışmış oldukları kamu kurumlarında, yaptıklarının başvurunun ardından sınava girip başarılı olan taşeron işçiler, kadrolu olmuştu. Kadroya geçen taşeron işçilere verilen önemli haklarla ilgili detaylı bilgi haberimizde…

Kadroya Geçen Taşeron İşçilere Verilen Haklar!

Kısa bir zaman önce 696 sayılı KHK ile çalışmış oldukları kamu kurumlarındaki taşeron işçiler, kadrolu olmuştu. Kadroya geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kadrolu olan taşeron işçilerin mali ve sosyal hakları ile alakalı bilgilendirme yapmıştı. Bakanlığın resmi internet adresi üzerinden yaptığı taşeron işçilerin haklarını sizler için paylaşıyoruz.

Taşeron İşçilere Verilen Haklar

İzin Hakkı

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadrolu taşeron işçilere, işverenin onaylaması ve iznin makul görülmesiyle 1 sene içerisinde en fazla 45 güne kadar ücretsiz ‘mazeret izni’ kullanabilecek. Bununla birlikte evlilik ya da eşlerinin doğum yapması durumlarında 5 gün, eş ya da çocuğunun vefat etmesi halinde ise 6 gün ücretli izin kullanabilecek.

Zam Oranı

Kadroya geçen taşeron işçilere verilecek zam oranlarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıkladı. Buna göre 1 Ocak 2018 ile 30 Haziran 2018 tarihleri arasında kadrolu olan taşeron işçiler, bu sene almış olduğu günlük çıplak ücrete %4’lük bir zam alacak. Ayrıca Temmuz ve Aralık ayı arasında kadroya giren işçilere de yine %4 zam yapılacak.

İkramiye

Kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya geçen taşeron işçilerinin en çok merak ettiği konu ise alacakları ikramiye tutarları… Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Ocak ve Temmuz aylarında beş gün, Temmuz ve Aralık aylarında beş gün yani senede toplam 10 gün olmak üzere ikramiye ödemesi yapılacak. Fakat işçi bir seneden az çalışmışsa, alacağı ikramiye miktarı çalıştığı gün üzerinden hesaplanacak.

Fazla Çalışana Daha Fazla Maaş

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, taşeron işçilerin 20:00 ile 06:00 arası çalışmaları durumunda, almaları gereken maaşın %10 fazlasını alacaklar. Ayrıca mesaiye kalan işçilere ise normal ücretlerinin %60 fazlası ödenecek.

TÜM MALİ VE SOSYAL HAKLAR BURADA DİYE

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2018, 20:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
A
A - 4 yıl Önce

Hastanelerde çalısan yeni kadrolulara döner sermaye nezaman vereceksinız

erguncinar4121@gmail.com
erguncinar4121@gmail.com - 4 yıl Önce

İyi uykular Türkiyem

Ali arslan
Ali arslan - 4 yıl Önce

InsAllah hakkimizda hayirlisi olur ve verilen sozler yerine gelir

Mahmut
Mahmut - 4 yıl Önce

Okulların geçici olması haksızlık

MEMET
MEMET - 4 yıl Önce

VERİLEN KADROLAR HİKAYE BUNLARIN HEPSİ AKP NİN OYUNU OHAL BİTİNCE KADROLAR KALKIYOR AÇIN BİRAZ O CAHİL KAFANIZI AÇIN BİRAZ

bozkurt
bozkurt @MEMET - 4 yıl Önce

bilgili memet sana bu üstakılları kim veriyor sen önce ohalin ne olduğunu bir öğren cühelaa

Eren
Eren - 4 yıl Önce

Ama kadrolu işçinin hiç bir hakkından yaralanamıyoruz en düşük kadrolu işçi 2500 lira alıyor biz hala asgari ücretle calışıyoruz ven bir şey anlayamadım neyseee