Kadroya Geçen İşçi İşsizlik Maaşı Alabilecek

SGK yayınladığı genelde ile taşeron işçilerin büyük bir sorununu çözdü. Bazı taşeron işçiler işsizlik maaşı alabilecek.

Kadroya Geçen İşçi İşsizlik Maaşı Alabilecek

SGK bir genelde yayınladı ve o genelgeye göre kadroya giren işçi bazı sebeplerden dolayı işten ayrılırsa işsizlik maaşı almaya hak kazanacak. Böylelikle taşeron işçilerin işsizlik maaşı alması yönündeki bazı engeller de kalkmış olacak. İşçiler hangi durumlarda işsizlik maaşı alabilecekler? Kimleri kapsıyor? Detayları haberimizde okuyabilirsiniz.

2017 yılının son günlerinde taşeron işçiler için bazı yasal düzenlemeler yapılmıştı. Kadroya geçen işçilerin bazılarının hukuki statüsü tam olarak anlaşılmamış ve bu durumdan dolayı yasal bir sorun meydana gelmişti. Bu yasal  boşluk yüzünden işsizlik maaşı ve işsizlik sigortası gibi ödemelerin yapılıp yapılmayacağı da net değildi. SGK bir genelde yayınladı ve bu sorunu tamamen ortadan kaldırdı.

İşsizlik Sigortasından Kimler Faydalanabiliyor?

4/a’lı eski adıyla SSK’lı işçiler ve 4/a veya 4/b’li olmayıp, bir iş sözleşmesine tabi olanlar, 5510 sayılı Kanun'un 52’nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalılar yararlanacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 14:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
iller bankası
iller bankası - 2 yıl Önce

iller bankası taşeron silahlı özel güvenlik görevlileri kadro istiyor.iş garantisi yok,ihaleler sıkıntılı,kimse bizleri konuşmuyor.duyun sesimizi.