Kadroya Geçemeyen Taşeron İşçilerden Eski Hükümlüler Kadroya Alınacak!

Taşeron kadro düzenlemesinde kadroya geçemeyen işçilerden eski hükümlülere müjdeli haber geldi. Türkiye İş Kurumundan Resmi gazetede yayımlanan 30377 sayılı Yönetmelik ile değişiklik yürürlüğü girdi. İşte detaylar

Kadroya Geçemeyen Taşeron İşçilerden Eski Hükümlüler Kadroya Alınacak!

Türkiye İş Kurumu 31 Mart 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan 30377 sayılı yönetmelik ile taşeron işçilerden kadroya alınamayan eski hükümlüler için yeni bir düzenleme yapıldı. Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Eski Hükümlü veya Terörle Mücadelede Malul Sayılmayacak Şekilde Yararlananların İşçi Olarak Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte bazı değişikler yapıldı.

Kamu kurumlarında taşeron işçi olarak çalışmakta iken sürekli işçi statüsüne geçiş yapamayan işçilerden eski hükümlü statüsünde bulunan işçiler herhangi bir talepte bulunmaksızın eski hükümlü statüsünde kadroya alınacaklar. Böylece çalışan işçilerin işten çıkmasına gerek kalmadan kadro hakkı elde edecekler.

ESKİ HÜKÜMLÜ OLARAK KADROYA ALINACAK!

Eklenen geçici Madde ile 375 sayılı KHK'nın 23. maddesi şartları taşıyan fakat 657 sayılı Kanun 48. maddede A bendinin 5 numaralı bendindeki şartları taşımayan ve bu sebeple de taşeron kadro düzenlemesine geçemeyen işçilere müjde geldi. Geçici madde ile "Yönetmelik kapsamında eski hükümlü olduğunu belgelendirenler, sürekli işçi kadrosuna/geçici işçi pozisyonuna geçiş yapamadığı ilgili kamu kurum ve kuruluşunca Kurumdan talepte bulunmaksızın 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 üncü maddesi hükümlerine tabi olmak kaydıyla eski hükümlü çalıştırma yükümlülüğü kapsamında işe alınabilir.” eklendi. Böylece kadro alamayan taşeron işçiler eski hükümlü olarak kadroya alınacak.

19/09/2009 tarih ve 27354 sayılı yönetmeliğin 4. maddesi birinci fıkrası a bendi değiştirildi. “a) Eski hükümlü: Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, cinsel saldırı veya çocuğun cinsel istismarı suçlarından mahkûm olmamak şartıyla; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası alan ya da ceza süresine bakılmaksızın zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından hüküm giyenlerden cezasını tamamlayanlar, cezası ertelenenler, koşullu salıverilenler, denetimli serbestlikten yararlananlardan eski hükümlü belgesi ile durumlarını belgelendirenleri,” denildi.

Yönetmelik değişikliği için tıklayın

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2018, 01:18

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hülya
Hülya - 2 yıl Önce

Kadroya alınmayan geçici işçiler ile ilgili haber varmı 4 Aralık şartı kaldırıldı mı acaba

Taşeron kyk MURAT
Taşeron kyk MURAT - 2 yıl Önce

Mahkemesi devam eden ve kazanan lar NE olacak

Hacı
Hacı - 2 yıl Önce

Allah razı olsun siz iki nisan itibariyle tum taseron iscilerimiz kadroya alacaz diyene kadar adana belediyesinde bir isim vardi. Ama son khk diye adlandirdiginiz eski hukumlu yasasinda mujdeyi bize deil merkezi yonetimdeki isci kardeslerimize verdiniz Allah razi olsun sayin bakanimizdan. Insanlar ewine ekmek goturmek icin gece gunduz calisiyor ama buna sozde yasa diye cikardiginiz. Insanlari ayristirma bolme siniflandirma her ne ise ben sizi rabbime emanet ediyorum hep derim rızkı veren Allah dır kula minnet eylemem allaah razı olsun hepinizden kadroya gecen arkdaslar hayırlı olsun rabbim utandırmasın.

Omer
Omer - 2 yıl Önce

Belediye de çalışan giremiyor mu kadroya eski hukumlu olarak

Madur
Madur - 2 yıl Önce

Peki biz napacaz belediyede calisan eski hukumluleri kapsamiyor bu yonetmelik biz 23 maddeden yararlanamiyomusuz bu nasil bir adalet kadro vermedikleri gibi ekmegimizi de elimizden aliyorlar iki cocuk ev kira baska gelir yok nolacaz biz

Gökhan
Gökhan - 2 yıl Önce

Çok şükür sonunda ya KREDİ YURTLAR KURUMUNDA TEMİZLİKÇİYİM Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının verdiği eski hükümlü istihdamından yararlanır evrakım var tek üzüldüğüm Belediyede çalışan kardeşlerimiz giremiyormuş

Gökhan saf
Gökhan saf - 2 yıl Önce

Gökhan yasayi okusana arkadaşim once belediye giriyor zaten.

caresiz
caresiz - 2 yıl Önce

insAllah dogru haberdir yoksa cok perisan oluruz evimiz dagilir uyku uyuyamiyoruz huzurumuz kalmadi ev kira 2 cocuk var onlar bana bagli Allahim bizide gor ins