Kadroya Alınan Taşeronlar Maaşları İle İlgili Sorunlar Yaşıyor

Kadrolu yapılan taşeron işçilerin maaşları ile ilgili yaşadıkları sorunlar devam ediyor maaş problemi yüzünden mağdur olmaya devam ediyorlar. Peki kadroya alınan taşeron işçileri ne gibi sorunlar yaşıyorlar? Neden maaşları ile ilgili sorun yaşıyorlar? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Kadroya Alınan Taşeronlar Maaşları İle İlgili Sorunlar Yaşıyor

OHAL kapsamında 900 binden fazla taşeron KHK ile 2 Nisan tarihinde kadroya alınmıştı. Kamu işçilerine enflasyon farkının verilip kadroya alınan taşeron işçilerim sözleşmelerinde ise bu maddenin olmayışı çok fazla tepki almıştı. Kadroya alınan işçilerine enflasyon farkının ödenmemesinin sebebe ile işçiler yılda 2 kere aldıkları zammın kayıba uğradığını ve mağdur olduklarını söylüyorlar. Peki detaylarda neler yer aldı?

İŞTE DETAYLAR

Kadroya geçirilen taşeron işçilerin toplu iş sözleşmelerinde enflasyon farkının ödeneceği maddesi olmaması enflasyon farkından mahrum bırakılmaları sebebi ile yılda iki kez aldıkları yüzde 4+4 zamlarının kayıplara uğradığı ve bu yüzden mağduriyet yaşadıklarını söylüyorlar. Kadroya alınan işçilerin bundan hariç yaşadığı 2 mağduriyet daha var bunlardan birisi belediye şirketlerinin toplu iş sözleşmesine uymadığı. İşçilerin söylediklerine göre bazı belediye şirketleri toplu iş sözleşmelerine uymuyor ve kadroya geçirilen işçiler bunun adaletli olmadığını eğer böyle yapılacaktı ise neden bizi taşerondan çıkardılar şeklinde mağduriyetlerini dile getiriyorlar. Bir diğer mağdurluk yaşadıkları konu ise zam. Şişi Belediye Başkanı İnönü KHK ile kadroya geçirilen taşeron işçilere yasal sınırlardan dolayı bir katkı yapamadıkları için içinin çok buruk olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Belediye
Belediye - 4 yıl Önce

Bizlerin cumhurbaşkanımızdan bekletimiz
Belediyedeki işcilerin kadroya gecirilmesidir.belediye işcileri perişan

Bir taşeron
Bir taşeron - 4 yıl Önce

Hayırlı günlere inşAllah!
Belediye bünyesinde taşeron işçilerin sesleri..
Devletimiz KHK ile taşeron işçileri şirket patronlarından kurtardı ama öbür tarafta belediye idarecilerinin koltuktan korkupta Haktan korkmadığı bilinmiyor olsa gerek.
Taşeron yasası ile daha güzel günler düşünürken bir çok maaşlı statülerin enflasyon zammı aldığı haberlerinin yazıldığı şu günlerde Konya Büyükşehir Belediyesi taşeron işçilerinin maaş yevmiyeleri yüzde 10-11 oranında düşürüldü. Vasıfsız elemanlar olarak asgari ücretin yüzde 10 fazlası yevmiyemiz varken bu ay bakanlığın verdiği topluğu iş sözleşmesi ile beraber toplam elimize asgari ücretin 10 tl fazlasına mahrum ediliyoruz.. Maaşlarda taşeron sınıflarına göre 150-500 tl düşüş yaşanıyor.
Yılbaşında enflasyon zamları açıklansa bile taşeron şuan bizler 2 sene öncenin maaşlarına döndük maaş erimiyor kaynıyor artık..

sevil
sevil - 4 yıl Önce

iyi günler kadroya girdik diye sevindik lütfen artık şu maaşları düşürmeyin eşim çalışmıyor iki çocuk bakıyorum çok zor yardımcı olun..