Jandarma Subay Alımı Taban KPSS Kaç ile Kapattı?

Jandarma Genel Komutanlığı subay alımı sonuçları geçtiğimiz gün açıklandı. Peki taban KPSS kaç puan ile kapattı? En düşük giren adayın KPSS puanı nedir?

Jandarma Subay Alımı Taban KPSS Kaç ile Kapattı?

İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarfından 550 subay alımı ilanına yoğun rağbet gösterilmişti. Geçen seneye göre tek değişen ALES puan şartı olmuştu. Öyle ki ALES puanı 60 istenirken bu seferki ilanda 65 istendiği görüldü. Birkaç senelik ilanlara bakıldığında subay alımında puanların yukarıya çekildiği görülmekte olup seneye bu puanın 65 de kalması ya da 70'e çıkartılabileceği düşünülmektedir. Peki Jandarma subay alımında taban KPSS kaç ile kapattı? Subay alımları bilindiği üzere genel olarak yüksek puan ile kapatmaktaydı ancak Jandarma subay alımında beklenmeyen bir gelişme oldu ve puanlar düşük kapattı.

Taban Puan Nedir?

Jandarma Subay alımında son giren adayın KPSS puanı 66 olarak duyuruldu. TSK subay alımında piyade sınıfı dahi 70 puan ile kapatırken subay alımında puanın 66 ile kapatması pek çok adaya şaşkınlık yarattı. Öyle ki Adalet Bakanlığının 13 bin kişilik personel alımı, Milli Eğitim Bakanlığının 20 bin öğretmen alımı dolayısı ile puanların düştüğü ön görülmektedir. Tabi ALES için istenen 65 puan şartı sebebi ile de puanların bir nebze olsun düştüğü düşünülmektedir. Subay alımında kontenjanın 550 olması pek çok aday için düşük olduğu belirtilmişti ancak 550 kişilik alımda dahi puanlar 66 puanla kapattı. Muhtemelen 1000 kişilik bir alım olsaydı puanların 60 seviyesine kadar ineceği düşünülüyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2021, 22:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeyma
Şeyma - 6 ay Önce

Bayanlar kaç ile kapattı bir bulalamadik

2023
2023 - 12 ay Önce

66 puana kadınlar dahil mi?

Kaan
Kaan - 4 ay Önce

Jandarma subay kaç puanla kapattı bilgi verebilir misiniz?

Büşra
Büşra - 2 gün Önce

Bayan subay 70 üstu mu acaba