Jandarma Asayiş ve Jandarma Özel Harekat Farkları Nelerdir?

Jandarma Emniyet Asayiş ve Jandarma Özel Harekat (JÖH) farkları nelerdir? Görev, operasyon, maaş, sınıf tüm farkları sizlere belirtiyoruz.

Jandarma Asayiş ve Jandarma Özel Harekat Farkları Nelerdir?

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde sınıflara göre on binlerce askeri personel bulunmakta olup bu personeller subay, astsubay, uzman çavuş ve erbaş rütbelilerdir. Şüphesiz ki Jandarma Genel Komutanlığı'nın en seçkin sınıflarından bir tanesi Jandarma Özel Harekat (JÖH) olarak görülmektedir.

Ülkemizde çok sayıda kişi askeri personel olarak görev yapmak istediği için sizlere bu yazımız da Jandarma Emniyet Asayiş ve Jandarma Özel Harekat (JÖH) farkları nelerdir? sorusunun yanıtını veriyoruz.

JÖH ve ASAYİŞ FARKLARI

1-) Görev Farkları

JÖH birlikleri genel olarak dağlık bölgelerde konuşlanmakta, üs bölgelerini korumaya gitmekte ve sıcak temasın sağlandığı yerlere çıkarma yapmaktadır. JÖH birlikleri genel olarak merkezi konumlarda bulunan tümen ya da tugay komutanlıklarında barınmakta ve sıklıkla göreve gitmektedir.

Asayiş birlikleri ise genel olarak devriye, kimlik sorgulama, mayın ve arazi taraması gibi operasyonlara gitmektedir. Köy, kasaba, ilçe, il vb. gibi her noktada bulunan karakollara ya da üs bölgelerinde asayiş birlikleri bulunmaktadır.

2-) Maaş Farkı

Jandarma Özel Harekat ile Asayiş Jandarma personelleri tazminat olarak farklı düzeyde maaş almaktadır. Görev yeri ve görevlerine göre JÖH birlikleri 400 - 1.000 TL civarında daha yüksek maaş alabilmektedir.

3-) Diğer Farklar

Askeri üniformaların değişmesi ile artık JÖH birlikleri toprak rengine yakın bir askeri kıyafet giyerken asayiş birlikleri Batı şehirlerinde polis kıyafetine yakın bir elbise giymektedir. JÖH birlikleri mavi bere, asayiş birlikleri yeşil bere takmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 3 yıl Önce

Tesbitlerin çok eksiği var

yahya
yahya - 3 yıl Önce

Tespit deilki mk bende biliyom bunlari

İsmail
İsmail @yahya - 3 yıl Önce

Adamsın :) tam ben diyecektim

Bünyamin
Bünyamin - 3 yıl Önce

aşırı eksık var asayiş de mavi bere takar birde görev ücretleri ni sorgulayan bırındede bu cıkıyor maaşları sormadık

Suat
Suat - 2 yıl Önce

Selamın aleyküm asayiş uzman üst bölgesinde yada arazide ne kadar kalıyor tahmini

Yüzbaşı
Yüzbaşı - 2 yıl Önce

Dağda ne kadar kalacağı belli olmaz. Bir bakarsın geceyi dağda geçirip dönerler. Bir de bakarsın 1 hafta dağda. Bunun sınırı yok etkileyen şartlara göre değişir.