İstihdam Endeksi Açıklandı ! En Çok İş İlanı Bilişim Sektöründe !

2019 yılı Temmuz ayı verilerine göre en çok alım yapılan alan Bilişim Sektöründe oldu. Bilişim sektörü ilanları ve pozisyonların detayları haberimizdedir.

İstihdam Endeksi Açıklandı ! En Çok İş İlanı Bilişim Sektöründe !

Geçtiğimiz günlerde açıklanan işsizlik oranları ile birlikteTürkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile %13,9 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,6 puanlık artış ile %16,5 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7,2 puanlık artış ile %27,1 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 3,2 puanlık artış ile %14,2 olarak gerçekleşti.

İstihdam Endeksine Göre En Çok İş İlanı Verilen Meslekler

Türkiye’de yer alan en büyük istihdam platformlarından olan Kariyer sayfasının hazırladığı İstihdam Endeksi’nin Eylül 2019 sonuçlarını açıklandı. Buna göre en çok iş ilanın yer aldığı sektörler arasında ilk sırada bilişim sektörü geliyor. Sonrasında ise sırasıyla tekstil, üretim ve endüstri, sağlık, hizmet, yapı ve gıda şeklinde sıralanıyor.

En Çok Alımın Yapıldığı Pozisyonlar

İstihdam Endeksinde yer alan bir diğer kategoride ise adayların en çok istihdam edildiği meslekler sıralanmış olup bunlar ise sırası ile garson, sekreter, temizlik görevlisi, komi, bulaşıkçı, aşçı, barista, motorlu kurye, kasiyer ve asistan şeklinde yer almıştır. Ayrıca en çok alım yapan iller arasında da İstanbul, Ankara, İzmir’in dışında Bursa, Kocaeli ve Antalya gibi iller de yer alıyor.

YORUM EKLE