İşten Atılan 8 Maaş Tazminat Alacak

Haksız yere işten çıkartılan çalışanlara müjde geldi. Daha önce sadece işsizlik tazminatı alan çalışanlar bundan sonra işten haksız yere çıkarılmaları durumunda 8 maaşa kadar da tazminat alacak. İşte ayrıntılar…

İşten Atılan 8 Maaş Tazminat Alacak

İşten Atılan 8 Maaş Tazminat Alacak

Çalışanlar yasalarla çeşitli güvencelere kavuşuyor. İşe geri dönüş davaları, ihbar tazminatı, kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı gibi güvenceler bu güne kadar çalışanlara iş bulma döneminde yardımcı oluyordu. Artık kendi kusuru olmadan haksız yere işten çıkartılan bir çalışan eğer işe geri dönüş davası açarsa mahkemeler 4 maaştan 8 maaşa kadar tazminata hükmediyor. Aynı zamanda çalışanlar dava süecinde de 4 brüt maaş alma imkanına sahip oluyor. Çalışanlar bu sayede toplamda 12 brüt maaşı bulan bir tazminat hakkına sahip oluyor. Çalışanın işe dönüş davası açabilmesi içinse çalışılan yerde en az 30 ve üstü personel bulunması gerekiyor. Aynı zamanda da bu işyerinde en az 6 aylık kıdem aranıyor. Eğer çalışan bu şartlaı sağlıyorsa işten çıkartılmasının üzerinden 1 ay geçmeden işe geri dönüş davasını açmalı.

İşçi mahkemeye başvurduktan sonra işverenin de bir takım yükümlülükleri bulunuyor. Mahkeme sırasında işveren çıkartma sebebini ispatlamak zorunda. Eğer işveren işçiyi geçerli bir nedenle çıkarmamışsa mahkeme işe geri dönüş kararı veriyor. Mahkeme kararının ardından işveren 1 ay içerisinde işçiyi geri almak zorunda. Eğer bunu yapmazsa mahkemenin belirlediği tazminatı ödüyor. Mahkeme kararı ile işverenin ödeyeceği tazminat ise en az 4 en fazla 8 brüt maaş şeklinde oluyor. Ayrıca işçiye dava süresi için de 4 brüt maaş ödeniyor.

YORUM EKLE