İşsizlik Maaşlarında Yeni Karar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar doğrultusunda yeni bir düzenlemeye giren 100 günlük eylen planı içerisinde kurmaylar daha fazla çalışarak vatandaşların çalışma koşulları esnetilecek. Bu sayede yaklaşık 12 bin 500 olan çalışmayan kişilere aylık maaşlar bağlanabilecek.

İşsizlik Maaşlarında Yeni Karar

Bir işten ayrıldıktan sonra devlet tarafından işsizlik maaşı alabilmeniz için son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortalı olmanız ve en son 120 gün sürekii olarak çalışmanız gerekmektedir. Devlet tarafından bu şarta uyan vatandaşlara dağıtaln işsizlik maaşı ücretleri ise şu şekilde hesaplanıyor; işten çıkarılmadan önce çalıştığı yerde aldığı son 4 ay maaşın rakamının ortalamaası alınarak bu ücretin %40'ı çalışmayan kişiye her ay veriliyor. Asgeri ücret alıp da işten ayrılan kişiler ise 2018 yılında 805.60 lira işsizlik maaşı alarak geçinmeye çalışıyor. Hükümet taraından sağlanan en yüksek işsizlik maaşı tutarı ise bin 611 Tl olarak veriliyor. 

120 GÜN SÜREKLİ ÇALIŞMA KOŞULU ESNETİLECEK

İşşizlik maaşını alabilmek için belli başlı koşullar gerekitğini söylemiştik bu koşullardan biri olan işten çıkarıldağı tarihi baz alınarak geriye dönük bakıldığında 120 gün boyunca sürekli çalışması gerektiği 1-2 gün boşluk dahil olsa işsizlik maaşından yararlanamayacağı bilinmektedir. Bu durumdan ötürü sadece 2-3 gün boşluk olmlarından dolayı işsizlik maaşlarını şuan alamayan 12 bin 500 kişi bulunmaktadır. Bu durum Erdoğan'ın belirlediği 100 günlük eylem planı içeriisnde değerlendirerek belirtilen şart olan 120 gün sürekli çalışma durumu esnetilerek işssizlik maaşı alamayan kişilerin alması sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 22:45
YORUM EKLE