İŞKUR’dan 1950 Lira Maaşla “İşbaşı” Eğitim Programı

İŞKUR, işbaşı eğitim programlarına katılan adaylara aylık 1,950 lira harçlık imkanı sağlıyor. Peki günlük 75 TL işbaşı eğitim programlarına nasıl başvurulur? Detaylar haberimizde…

İŞKUR’dan 1950 Lira Maaşla “İşbaşı” Eğitim Programı

İŞKUR, “Geleceğin Meslekleri” olarak nitelendirilen alanlardan “işbaşı” programlar düzenliyor. Bu nitelikteki alanlarda çalışmak isteyen adaylar hem yeni meslek öğrenme imkanı buluyor hem de iş sahibi oluyor.

Aile ve Sosyal Polkalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 18-29 yaş aralığındaki gençlere geleceğin meslekleri olarak belirtilen alanlarda düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılacaklara günlük 75 TL cep harçlığı verileceğini söyledi. Bu sayede iş bulmakta sorun yaşayan veya meslek sahibi olmak isteyen gençler hem harçlıklarını kazanacak hem de istihdam olanaklarından yararlanacak.

GELECEĞİN MESLEKLERİ İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINA NASIL BAŞVURULUR?

İŞKUR, geleceğin meslekleri olarak nitelendirilen siber güvenlik, kodlama ve bulut teknolojisi alanlarından programlara başvuru imkanı sunuyor. Bu alanda personel istihdam etmek isteyen kurumlar da İŞKUR aracılığıyla yayımladıkları ilanlarla personel temin ediyor. Bu kurumlarda işbaşı programlarına katılan 18-29 yaş aralığındaki gençler hem çalışıp mesleği öğreniyor hem de günlük 75 TL cep harçlığı kazanıyor. Eğitim programları da 9 aya kadar sürebiliyor. Bu da uzun vadeli maaş garantisiyle gençlerin ekonomik iyileştirmelerle mesleklerini öğrenme avantajı sağlıyor. Öte yandan kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile ilgili Genel Sağlık Sigortası primleri de devlet tarafından ödeniyor. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen adaylar da en yakın Çalışma ve İş Kurumu il müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabiliyor.

İŞVERENLERE ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 50’Sİ TUTARINDA DESTEK

Bu teşvik programı sadece çalışan adayları ve gençler için avantaj sağlamıyor. Aynı zamanda işveren için de önemli bir yükü hafifletiyor. Genç işsizlikle mücadele kapsamında işbaşı eğitim imkanı sağlayan ve işbaşı eğitim programı sonrası istihdamları devam eden genç çalışanları için 6 aya kadar asgari ücretin yarısı tutarında destek sağlanıyor. Ayrıca istihdamın 6. aydan sonra da devam etmesini taahhüt eden işverenlere asgari ücretin dörtte biri tutarında destek veriliyor.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARININ SÜRESİ NE KADAR?

İşbaşı Eğitim Programı, siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi geleceğin meslekleri olarak değerlendirilen alanlarda en faz 9 aya kadar sürüyor.

Bilişim ve imalat sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde yapılan programlar 6 ay, diğer sektörlerdeki programlar da 3 ay sürüyor.

Programlar günde en az 5 saat en fazla 8 saat, haftada en fazla 6 gün şeklinde yapılıyor. Programlardan yararlanan çalışanlar en fazla 45 saat çalışabiliyor.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDAN YARARLANMA ŞARTLARI NELERDİR?

İŞKUR tarafından belirtilen şartlara göre 15 yaşın üzerinde olan ve işsiz olanlar işbaşı eğitim programında yararlanabiliyor. İşbaşı eğitim programına başvuracak adayların emekli olmaması, işverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmaması gerekiyor. Ayrıca programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak kaydı ve program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma şartı bulunuyor. Tüm bu şartları sağlayan adaylar iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak işbaşı eğitim programlarından yararlanabiliyor.

GÜNLÜK NE KADAR CEP HARÇLIĞI VERİLİYOR?

İşbaşı eğitim programına katılan çalışanlara günlük 61,65 TL harçlık veriliyor. Öğrenciler günlük 46,23 TL cep harçlığı alırken işsizlik maaşı alanlar 30,82 TL harçlık alabiliyor.

Geleceğin meslekleri olarak nitelendirilen programlara katılan çalışanlar günlük 75 TL cep harçlığı kazanıyor.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 1 yıl Önce

laf var icraat yok. yıllardır hiçbir iş başı eğitim programının 1 ilde bile faaliyete geçtiğini görmedim, bu da geçmedi, geçmiyor ve geçmeyecek.

Büşra
Büşra - 1 yıl Önce

Yani başvuruyu nasıl yapıyoruz anlamadim. Yardımcı olabilecek kimse var mı?

Osman serçe
Osman serçe @Büşra - 1 yıl Önce

İşkura gidip başvuru yapılıyor dikkatli okuyunuz

Elif Ceren
Elif Ceren - 1 yıl Önce

Peki nasıl başvurabiliyoruz?

özlem biber
özlem biber - 1 yıl Önce

başvurma şartlarını anlama dim kan hısmı veya eşi derken .? ne demek istemis ?

Nazlı BAŞER
Nazlı BAŞER @özlem biber - 1 yıl Önce

Canim benim kan hismi 1.dereceden kan bağıyla akrabalık bulunmayacak is isteyenin ve işverenin eşi olmuycak yani patronun karısı.degilsen alıyor

Büşra
Büşra - 1 yıl Önce

Tam olarak ne mesleğinde eğitim verilyor?

Nazlı BAŞER
Nazlı BAŞER @Büşra - 1 yıl Önce

Her alanda ama ozellikle egitmenlik danışmanlık hizmetleri sosyaal hizmetler danışmanı halkla ilişkiler sorumlusu büro memurluğu gibi kendilerinim eğitmenlik yetiştirmek amaclı ha bide yaşam koçluğu vs

Gökhan bilir  gerek
Gökhan bilir gerek - 1 yıl Önce

diyo iletişim bilgilerine nasıl ulassbiliriz

Bilal kandemir
Bilal kandemir - 1 yıl Önce

Turizim meslek lisesi mezunuyum 5 sene medresese arapça okudum dini bilgim oldukça var nasıl dini sektorde işçi katogorisine girebilirim yardımlarınız için teşekkürler ظ

Ayşegül
Ayşegül - 13 ay Önce

Ben iskura gittim sordum eğitim verecek olan firmayı kendimiz bulmamız gerekiyormuş. ulan siz niye varsınız o zaman ben zaten bulacak olsam şu zamana kadar biyere girmiştim haziran 2018 bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezun oldum hala işsizim.