İŞKUR Müjdeyi Verdi! 2750 TL Maaş İle İşbaşı Yapılacak

İlkokul mezunu, 2750 TL maaşla çalışacak personel alımı başladı. İŞKUR alımları ve başvuru şartları için internet şubelerinden bilgi alınabiliyor. Birçok ilde başlayan başvuruların detayları ve alımlar hakkında son dakika gelişmeleri haberimizde…

İŞKUR Müjdeyi Verdi! 2750 TL Maaş İle İşbaşı Yapılacak

2750 TL Maaş İle İşbaşı Yapılacak

İstihdama yönelik hareketlerin hızlı bir şekilde devam ediyor olması, ekonomik düzelmenin iyi yönde olduğunu gösteriyor. İŞKUR tarafından meslek edindirme kursları ve iş başı eğitim programlarına katılan kişilerin istihdama katılması devam ediyor. Son dönemde işten çıkartılmalar yasak olsa dahi, salgın sürecinde pek çok kişi işsiz kaldı. İŞKUR üzerinde kayıtlı işsiz sayısı her geçen gün artmasına rağmen, eğitimler sonrası hazır iş gücünün ekonomiyi canlandırması planlanıyor.

İŞKUR üzerinde işsiz olarak kayıtlı bulunan kişiler, iş başı eğitim programlarına dahil olarak çalışma hayatına daha hızlı giriş yapabilir.

İşbaşı eğitimlerinden faydalanabilmek için gerekli olan şartlar;

  • 15 yaş üzerlinde olmak
  • İŞKUR bünyesinde işsiz olarak kayıtlı olmak
  • İşveren ile kan bağı bulunmaması
  • İşbaşı eğitim programına üç ay önceden başvuru yapmış olmak
  • İşverenin eşi olmamak
  • İşbaşı eğitim programı başlamadan bir ay öncesi uzun vade sigorta primi ödenmemiş olması
  • Emekli olmamak

Bu şartları taşıyan işsiz vatandaşlar eğitim programlarına dahil olabiliyor. Bu süreç içinde; genel sağlık sigortası ödemeleri, kaza ve meslek hastalığına yönelik sigorta prim ödemeleri, günlük 77,70 TL, öğrenci için 58,27 TL, işsizlik ödeneği alan için 38,85 TL katılımcının zaruri giderleri karşılanmaktadır.

İşbaşı eğitim programları en az 6 ay yapılacak olup haftada en fazla 45 saat sürecektir. Başvurular tüm yurt genelinde e-İŞKUR üzerinden yapılacaktır. En fazla ilgi duyulan eğitim programı seçenekleri arasında oyun gelişim alanları, kodlama bilgisi, internet güvenliği gibi konular yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER