İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Nedir? Aylık Maaş Ne Kadar?

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı (İEP) nedir? İşbaşı Eğitim Programına başvuru nasıl yapılır? Aylık maaş ne kadar? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Nedir? Aylık Maaş Ne Kadar?

İŞKUR işsizliği azalatmak adına İşbaşı Eğitim Programı (İEP) projesini hayata geçirdi. Bu program mesleki deneyim edinmek amacı ile teorisini alınan mesleklerin uygulamasını görmek, çalışma hayatına uyum sağlamak amacı ile yapılan bir programdır. İşsizlerin yeteneklerini gerçekleştirebilecekleri, tecrübe edinecekleri bir programdır. Peki bu eğitim ne kadar sürüyor? Başvuru şartları neler? Aylık maaş ne kadar?

İŞTE DETAYLAR

İŞKUR tarafından düzenlenen bu program bilişim ve imalat sektörlerindeki iş yeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanmaktadır. Siber güvenlik ve kodlama ile ilgili programlar 18-29 yaş aralığına uygulanmakta olup en fazla 9 ay sürecek şekilde tasarlanmıştır. Programlar günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilir. Programdan yararlanabilmek için İŞKUR'a kayıtlı işssiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, emekli olmamak, işverenin 1., 2. dereceden akrabası veya eşi olmamak, Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, programa başlamadan önceki son bir ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait prim yatırılmamış olmak aranan şartlar arasında bulunuyor. Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabileceği açıklandı. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanabileceği verilen bilgiler arasında. Katılımcı zaruri gideri Günlük 61,65 TL, öğrenciler için 46,23, işsizlik ödeneği alanlar için 30,82 TL ödenecek, geleceğin meslekleri olarak görülen programlarda katılımcılara 75 TL zaruri gider ödenecek. Ayrıca İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi ve Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri'de karşılanacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed
Muhammed - 4 yıl Önce

işbaşı eğitim programında olanların maaşı günlük 61.65 tl oluyor tamam ama buna haftasonuda dahilmi

Ibrahim
Ibrahim - 4 yıl Önce

Ögrenci neden az alıyor aynı işi yapıyor, açık ogretimde okuyor diye neden açık ögretimde okuyor diye az veriyorlar hem kızlarımız okusun diyorsunuz hem hakını eksik veriyorsunuz.

yabaneank
yabaneank - 4 yıl Önce

iyi günler bir sorum olacaktı. işbaşı eğitim programı tamamlandığına personel 3 ay sgk lı olarak çalışacak acaba bununla ile ilgili teşvik var mıdır?

Aziz
Aziz - 4 yıl Önce

Ben diplomayı almadım öğrenci gözüküyom günlük 63 lira dedi oradaki yetkili 3.ay sürüyo dedi biz 6 ay görçez

Talha
Talha - 4 yıl Önce

Maası nasıl alabılırım

Eda
Eda - 4 yıl Önce

İş kura bağlı caliştim anlaşmalı 3 aydi anlasmayi bıraktım sonra çalıştığım kadarıyla paramı verirler mi ?

halit
halit - 4 yıl Önce

2019 iskur is basi egitim programinda calisanlarin maasi suanki 2020 liraya göremi hesaplaniyor

semun
semun - 4 yıl Önce

hafta sonu hariç çalıştıgın kadar alırsın bide hiç bellli olmuyor arkadaşlar bence kendi iişinizi kurun daha iyi