İŞİD 2 Bin YILLIK Tapınağı Havaya Uçurdu!

Terör örgütü İŞİD,her zamanki gibi tarihi eserlere yapmış olduğu saldırılarına bir yenisini ekledi.İŞİD,Palmira antik kentinde bulunan tam 2 bin yıllık tapınağa saldırıp havaya uçurdu.

İŞİD 2 Bin YILLIK Tapınağı Havaya Uçurdu!

Terör örgütü İŞİD,her zamanki gibi tarihi eserlere yapmış olduğu saldırılarına bir yenisini ekledi.İŞİD,Palmira antik kentinde bulunan tam 2 bin yıllık tapınağa saldırıp havaya uçurdu.

 

IŞİD, kontrolünü mayıs ayında ele geçirdiği antik kent Palmira'da tarihi yok etmeye devam ediyor.

Deutsche Welle'nin haberine göre Suriye Tarihi Eserler Kurumu Başkanı Mamun Abdulkerim'in açıklamasına göre, Palmira'da bulunan Baal Şamin tapınağı patlayıcılarla havaya uçuruldu. M.S. 17'de inşa edilen tapınak Roma İmparatoru Hadrianus döneminde, M.S. 130'da genişletildi.

BİN 500 YILLIK MANASTIRI YIKTILAR

IŞİD mensupları, bu ayın başında ele geçirdikleri Karyatayn şehrinde bulunan bin 500 yıllık Mar Elian manastırını da geçen hafta buldozerlerle yıkmıştı. Cihatçılar, yıkma eyleminin görüntülerini internette yayınladılar. IŞİD, yıkıma gerekçe olarak "manastırda Tanrı'nın yanı sıra Aziz Elian'a tapınılmasını" gerekçe gösterdi. Manastıra adını veren Aziz Elian, M.S. 3. yüzyılda ölmüş, kilise tarafından aziz mertebesinde değerlendirilmişti.

HALİD ESAD'I ÖLDÜRDÜLER

Palmira'yı ele geçiren IŞİD, antik kentin baş arkeoloğu Halid Esad'ı öldürmüştü. Palmira'da uzun yıllardır sürdürdüğü araştırmalarıyla bilinen 82 yaşındaki arkeolog Halid Esad'ın cesedi Palmira'nın harabelerine asılmıştı.

Irak ve Suriye'de geniş kesimleri kontrol altına alan IŞİD, daha önce birçok tarihi eseri yerle bir etmişti. IŞİD'in yayınladığı video görüntülerinde, militanların balyozlarla tarihi eserleri parçaladıkları görülmüştü. Militanlar, UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ndeki değerli heykellere kalaşnikofla ateş açmışlardı.

Palmira, Birleşmiş Milletler Eğitim , Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) dünya mirası listesinde yer alıyor.

Haberturk

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE